15161718192021
22232425262728
293031
July 4, 2024

Miqësore argëtuese në Arabinë Saudite: Ronaldo-Messi 2:1, PSG-Riyad All-Stars 5:4!

2 min read

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi u takuan edhe një herë, sipas shumë llogarive ndoshta për herë të fundit në karrierën e tyre, pas një ndeshjeje të shtrenjtë ekspozite në Riad të Arabisë Saudite. Paris Saint-Germain, pavarësisht se ishte me 10 lojtarë në pjesën më të madhe të ndeshjes, arriti të fitojë 5:4 ndaj skuadrës saudite “All-Star”.

Ronaldo shënoi dy herë, që ishin golat e parë që nga kalimi i tij i shtrenjtë në Arabinë Saudite, ndërsa Leo Messi shënoi një gol, para një turme të madhe tifozësh, të uritur për yje të mëdhenj të futbollit.

Sapo filloi ndeshja, Leo Messi kaloi në avantazh kampionët e Francës në minutën e tretë, por gëzimi zgjati deri në minutën e 34-t, kur u akordua një penallti dhe Ronaldo u tregua i pamëshirshëm ndaj ish-bashkëlojtarit të tij Keylor Navas.

Pesë minuta më vonë, Juan Bernat arriti të marrë kartonin e kuq direkt në miqësore pas një fillimi jo fort të këndshëm, por në minutën e 43-të, PSG kaloi në avantazh me golin e Marquinhos.

Pjesa e parë solli më shumë emocione – u akordua një penallti për PSG-në, por Neymar dërgoi një goditje të dëshpëruar që përfundoi në duart e portierit. Në kohën shtesë, Ronaldo shënoi golin e dytë, pasi fillimisht goditi shtyllën për 2:2 në pjesën e parë.

Një tjetër ish-shok i skuadrës së Ronaldos nga Real Madrid, Sergio Ramos, i dha sërish epërsinë PSG-së në minutën e 53-të, që Koreani Hyun-Soo Jong ta rikthejë tre minuta më vonë për të bërë 3:3.

Pas një tjetër penalltie për PSG-në, këtë herë Mbappe riktheu epërsinë e klubit francez në minutën e 60-të dhe më pas trajnerët nxorën jashtë loje yjet kryesore – Ronaldo, Messi, Mbappe dhe Neymar.

Igo Ekitike konfirmoi triumfin e PSG-së në minutën e 78-të, teksa braziliani Talisca shënoi për rezultatin përfundimtar 4:5 me një gol të mrekullueshëm në minutën e 93-të.