Davies tradhton Kanadanë, Courtois magjik! Belgjika fiton me vuajtje

Nov 23, 2022

Kishte pritur 36 vite per t’u rikthyer ne Kupen e Botes por gjerat per Kanadane e yllit Davies & Co nuk kane shkuar ashtu si duhej ne sfiden hapese ndaj Belgjikes! Nje humbje e ngushte 1-0 e sigluar me golin e vetem te ndeshjes nga Batshuayi ne fund te pjeses se pare.

Ndaj Belgjikes se yjeve, sigurisht, nuk kishte rast me te mire per kanadezet qe te shenonin me nje penallti e akorduar me VAR pasi Carrasco e priti me dore nje top te goditur drejt portes se COURTOIS.

Pikerisht portieri i Real Madrid ka qene fantastik duke neutralizuar Alphonso Davies. Ylli i Bayern Munich goditi bukur por belgu ia kuptoi krahun dhe neutralizoi ate goditje duke mbajtur keshtu porten te paprekur te ky rast.

PRITJA E COURTOIS – VIDEO

Protesta nga Kanadaja për një shtytje të Witsel kundër Laryea-s i cili nisi topin drejt zonës së vogël. Arbitri cakton jo penallti dhe nderhyrje te topi. Dhe ne fund te pjeses se pare ka ardhur edhe goli me ne fund, nga Belgjika!

NDERHYRJA E DYSHIMTE – VIDEO

Ka qene pikerisht Batshuayi ai qe ka realizuar per Djajte e Kuq. Nje krosim nga mbrojtja ne thellesi te sulmit teksa Kanadaja ka gabuar gjithcka dhe sulmuesi ka perfituar duke ulur topin dhe goditur ne rrjete saktesisht…

GOLI I BATSHUAI – VIDEO

Ne pjesen e dyte, raste plot per te dy skuadrat, dy pritje te tjera te Courtois por edhe sulme te vazhdueshme. Me gjithe zevendesimet dhe 5 minutave shtese ne fund, Kanadaja nuk arrin do te barazoje dhe duhet te pranoje humbjen e pare ne grup, ndersa Belgjika e Martinez mer 3 piket.