293031
July 2, 2024

Dukagjini e mposht Dritën, e zhyt në krizë

1 min read

Drita po përballet me një periudhë të vështirë në Albi Mall Superligën e Kosovës në futboll, pasi ka pësuar humbjen e dytë rresht. Pas disfatës në derbi me Ballkanin, “Intelektualët” humbën edhe në ndeshjen e zhvilluar të dielën, ku u mundën 1:0 nga Dukagjini në Klinë. Kjo ndeshje i takonte xhiros së 13-të të kampionatit.

Sfida u vendos në minutën e 58-të kur Blerind Morina shënoi nga penalltia. Vendimi për penallti u konfirmua nga VAR-i, ndërsa gjyqtari Genc Nuza e ndryshoi vendimin e tij duke shfaqur një karton të verdhë në vend të një kartoni të kuq për Ovoukan nga Drita. VAR-i u përdor gjithashtu në minutat shtesë të ndeshjes, kur Albin Prapashtica shënoi për 1:1, por gjyqtari anuloi golin pas rishikimit në VAR për shkak të lojës me dorë të Blerim Krasniqit.

Për momentin, Drita ka treguar vështirësi për të fituar ndeshje, duke e lënë ekipin me tre ndeshje pa fitore. Në anën tjetër, Dukagjini po vazhdon të mbledhë pikë, duke arritur të mos humbasë për 11 xhiro radazhi. Me 22 pikë, Drita renditet në pozitën e dytë në tabelë pas zhvillimit të 12 ndeshjeve. Ndërkohë, Dukagjini është i pesti me 17 pikë.