293031
July 4, 2024

City fiton në “Stamford Bridge”, tani vetëm pesë pikë larg nga Arsenali

2 min read

Gara për titull në Premierligë nuk do të vendoset në një fazë kaq të hershme. Së paku këtë nuk e lejon Pep Guardiola dhe Manchester City i tij. Në fakt, “Qytetarët” sonte siguruan fitoren vendimtare 1-0 si mysafirë te Chelsea-t, duke lënë “Blutë” në vendin e dhjetë në tabelë dhe duke u afruar vetëm pesë pikë me liderin, Arsenalin pas 17 ndeshjeve të luajtura në këtë edicion.

Një sezon i dobët dhe me krizë të lëndimeve u përkeqësua edhe më shumë për skuadrën e Graham Potter, në pjesën e parë të derbit, pasi fillimisht Raheem Sterling duhej të zëvendësohej pas vetëm pesë minutash lojë, derisa Christian Pulisic u lëndua në minutën e 22-të. Pavarësisht këtyre lëndimeve, në pjesën e parë “blutë” nuk e lanë Cityn të luajë dhe patën një rast të madh me një tentativë që përfundoi në shtyllë.

Megjithatë, pjesa e dytë i takoi mysafirëve, të cilët të rifreskuar nga hyrja e Riyad Mahrez dhe Jack Grealish, arritën të gjejnë golin e fitores në minutën e 63-të, kur pikërisht të dy këta lojtarë u përfshinë në aksion pas së cilës Mahrez shënoi gol.

Pas ndeshjeve të FA Cup, City dhe Arsenali do të vazhdojnë betejën e tyre në Premier League fundjavën e ardhshme me derbin – Arsenali viziton rivalët e Londrës veriore Tottenham, ndërsa City gjithashtu luan derbin e Mançesterit si mysafir i Unitedit në Old Trafford.