Gjeorgjia fitoi një pikë historike në Kampionatin Evropian

2 min read

Kombëtarja e Gjeorgjisë pas një lufte të madhe dhe shumë telashebe në mbrojtje, arriti të fitojë një pikë historike në finalet e Kampionatit, duke barazuar me Kombëtaren e Çekisë (1-1). Çekët patën shanse të panumërta për një fitore bindëse, por nuk arritën të thyejnë rezistencën e debutuesit në Evropian.

Loja nisi me shumë dinamik, aktorët në fushë treguan menjëherë se publiku do të ketë shumë arsye për t’u kënaqur dhe kombëtarja çeke ishte e para që mori iniciativën. Ishte evidente se Gjeorgjia kishte disa probleme në mbrojtje, por në të njëjtën kohë ata luajtën mjaft mirë në sulm. Çekët patën disa raste të shkëlqyera, shënuan një gol që më pas u anulua për shkak të lojës me dorë, por pavarësisht presionit nuk arritën të hapin rezultatin. Në fund të pjesës së parë, Gjeorgjia nisi një hov pak më të fortë dhe dha frytet në minutën e katërt të shtesës. Mbrojtësi çek Robin Hranach luajti në mënyrë të ngathët me dorë në zonën e tij të penalltisë dhe pasi u konsultua me dhomën e VAR-it, gjyqtari Seibert tregoi penalltinë.

Georges Mikautadze e ekzekutoi penalltinë dhe me një gjuajtje jashtëzakonisht të saktë mposhti portierin Stanek. Gjeorgjia shkoi në pushim me një epërsi befasuese 1-0. Gjeorgjianët e nisën fuqishëm pjesën e dytë dhe menjëherë treguan se nuk synojnë vetëm të mbrohen dhe të mbajnë epërsinë. Në këto momente nuk ra shumë në sy ylli i parë në skuadër, Kvicha Kvaratskelia, dhe heroi i vërtetë i Gjeorgjisë ishte portieri Giorgi Mamardashvili, i cili bëri tetë ndërhyrje të suksesshme në pjesën e parë.

Në vazhdim ritmi ra pak, por çekët reaguan shpejt. Gjeorgjia vendosi të tërhiqte qasjen sulmuese dhe Çekia e ndëshkoi në minutën e 59-të. Patrick Schick përdori një top që u hodh nga shtylla dhe arriti ta vendosë në portën e zbrazët, duke kaluar legjendarin Milan Baros (41 gola) në listën e të gjitha kohërave. Çekët patën menjëherë një tjetër mundësi për një kthesë të shpejtë dhe të plotë, por i shkëlqyeri Mamardashvili arriti të mbrohej sërish. Gjeorgjia filloi të tërhiqej plotësisht, ndërsa Çekia ushtronte presion për golin. Mamardashvili e shpëtoi ekipin e tij në disa raste dhe përfundimisht i solli ekipit të tij sukses të madh. Gjeorgjianët arritën ta mbyllin ndeshjen me rezultatin final 1-1 dhe fituan pikën e parë në Kampionatin Evropian, ndonëse rastin e sekondave të fundit të cilin e shpërdoroi Ljobanidze nuk do ta harrojnë lehtë.