June 17, 2024

Ftohet në Euro 2024 nga Kroacia, por në vitin 2017 punonte në “baushtellë”

3 min read

Marco Pasalic, anësori i Rijekës dhe i kombëtares kroate ka bërë një rrëfim befasues para Kampionatit Evropian në Gjermani. Ai ka lindur dhe është rritur në Karlsruhe të Gjermanisë dhe prindërit e tij janë nga Vinkovci. Ai u transferua te Rijeka në verën e vitit 2023 nga ekipi i dytë i Borussia Dortmundit. Shumë shpejt 23-vjeçari mori një telefonatë nga trajneri Zlatko Dalic, i cili e futi në listën për Euro 2024, shkruan Index.hr.

Tani, Pasalic ka rrëfyer një histori të pazakontë, duke zbuluar atë që shpesh ëndërronte në fëmijërinë e tij: “Zlatan Ibrahimovic ishte modeli im, unë e ëndërroja shumë për të si fëmijë. Nuk e kisha të qartë se nga vinte ai, por ai ishte në këmbë, fëmijët ishin rreth tij, ai u afrua tek unë dhe bisedonim, pastaj ëndrra do të mbaronte”. Ai tha se i pëlqen të hajë “patate të skuqura dhe schnitzel”, që ai thotë se është “ajo gjellë gjermane” dhe nuk i pëlqen të hajë fasule. “Kam ngrënë aq shumë në jetën time sa më është mërzitur. Mami nuk dinte çfarë të bënte, kështu që gatuante fasule. Ato do të ishin gati për çdo tre ose katër ditë”, vazhdoi Pasalic.

Kroati ka treguar shumë herë se si ka punuar në ndërtimtari: “Kam filluar në vitin 2017. Babai më regjistroi në fakultet pas gjimnazit, por unë nuk doja ta mbaroja për shkak të futbollit, më tha që nëse nuk shkoja në shkollë, duhet të shkoja në ndërtimtari. Çdo mëngjes në orën 8 mblidheshim unë, vëllai dhe dy punëtorë”.

“Gjëja më e keqe për mua ishte të punoja kur ishte dimër dhe kur jashtë ishte 35 gradë. Pas gjashtë apo shtatë muajsh, fillova të mësohesha. Në fund, bëhet fjalë për të pasur bukë në shtëpi. Kur nuk e bëra si duhet, më goditën me grusht në hundë. Nuk kam kryqëzuar kurrë rrugët me ndërtimtarinë. Po të isha tani në Gjermani dhe vëllai im të kishte nevojë për ndihmë, do ta ndihmoja”, potencoi më tej Pasalic.

Në fillimet e tij si futbollist, ai luajti për Hoffenheim: “Kam qenë djaloshi që mblidhte topa fillimisht, por për fat të keq nuk më shkoi mirë”, ​​vazhdoi Pasalic, i cili më vonë luajti në Karlsruhe, Shtutgart dhe Borussia Dortmund. Ai deri më tani ka grumbulluar katër paraqitje për Kroacinë, ndërsa debutimin e ka bërë më 18 nëntor në fitoren ndaj Letonisë në kualifikueset për Euro: “Rreth orës 12 më thirri drejtori i Rijekës Darko Raic-Sudar, më tha se trajneri Dalic po më thërriste në një grumbullim, nuk kuptova asgjë sepse nuk isha as në ftesë”.

“I thashë të mos më bënte shaka dhe ai m’u përgjigj se isha vërtet i ftuar. Nuk mund ta përshkruaj udhëtimin për në Zagreb, u ndjeva në mënyrë të papërshkrueshme. Jeta ime rrotullohej rreth kombëtares së Kroacisë dhe ëndrra ime për t’u ftuar u realizua. U trondita kur pashë Luka Modricin, më dridhej mjekra”, ka përshkruar Pasalic.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *