293031
July 2, 2024

Dukagjini bindës ndaj Fushë Kosovës

2 min read

Skuadra e Dukagjinit ka triumfuar pa telashe në ndeshjen e shtyrë të xhiros së 15-të të Superligës së Kosovës në futboll ndaj Fushë Kosovës.

Në duelin e luajtur të martën në stadiumin “Sami Kelmendi” në Lipjan, Dukagjini fitoi me rezultatin 3:0.

Kjo ndeshje është dashur të luhet të shtunën, por shkaku i reshjeve të borës ishte shtyrë fillimisht për të hënën, përpara se Komisioni i Garave të njoftonte se do të zhvillohej të martën.

Dukagjini pati paraqitje më të mirë dhe pothuajse dominoi gjatë tërë ndeshjes ndaj Fushë Kosovës.

Ekipi nga Klina, shënoi një gol në pjesën e parë dhe dy të tjerë në të dytën për të regjistruar fitoren e katërt këtë edicion.

Me këtë fitore, Dukagjini ka tubuar 20 pikë, dhjetë më shumë se Fushë Kosova që regjistroi humbjen e 12-të dhe zë vendin e parafundit në tabelë.

Rezultati i ndeshjes, u zhbllokua në minutën e 17-të kur Blerind Morina u gjend më së miri në zonën e Fushë Kosovës pas harkimit të Redon Sylës nga këndi.

Me të filluar pjesa e dytë, Dukagjini e dyfishoi epërsinë. Këtë herë, mesfushori Bujar Shabani shënoi për 2:0 në minutën e 49-të.

Ndërkohë, rezultatin përfundimtar të takimit, e vulosi Altin Merlaku, i cili realizoi në minutën e 82-të.

Skuadra e Fushë Kosovës që po lufton për mbijetesë, e shënoi një gol me anë të Endrit Bahollit (62’) por që u anulua pas rishikimit të VAR-it.