Thursday, May 26, 2022
HomeFUTBOLLI NDËRKOMBËTARLiverpooli në finale të Kupës FA Cup, mposht Manchester Cityn

Liverpooli në finale të Kupës FA Cup, mposht Manchester Cityn

Liverpooli është kualifikuar në finales të Kupës FA, pasi mposhti Manchester Cityn me rezultat 3:2 në “Wembley”.

Skuadra e Jurgen Klopp zhvilloi një pjesë të parë brilante, duke realizuar tre gola.

Ibrahima Konate (9’) hapi serinë e golave, ndërsa Sadio Mane (17’ 45’) shënoi dy herë, duke shfrytëzuar edhe reagimin e dobët nga portieri Zack Steffen.

Me të filluar pjesa e dytë, City ngushtoi epërsinë me Jack Grealish (47’).

Fundi i ndeshjes prodhoi dramë. City arriti të shënonte në minutën e 90-të me Bernardo Silvan. Fernandinho dhe Raheem Sterling kishin raste për ta barazuar rezultatin në minutat e fundit, por nuk ia dolën të shënonin.

Liverpooli në finale e pret fituesin e ndeshjes Chelsea – Crystal Palace, që luajnë të dielën nga ora 17:30.

TË FUNDIT NGA FUTBOLLI VENDOR /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Të fundit /

Recent Comments