Thursday, May 26, 2022
HomeFUTBOLLI NDËRKOMBËTARLemar thotë se stili i Atleticos mund të mos jetë i bukur,...

Lemar thotë se stili i Atleticos mund të mos jetë i bukur, por funksionon për fitore

“Nuk ka të bëjë me këshilla”, thotë Thomas Lemar. “Është më shumë kur ai flet, mënyra se si flet, ndershmëria e tij. Kjo është ajo që ju bën të luani duke dalë jashtë lëkurës suaj,

Lemar e di më mirë se kushdo fuqinë e trajnerit Diego Simeone”, shkruan AFP të martën. Pasi iu bashkua Atletico Madridit për 60 milionë euro nga Monaco në vitin 2018, Lemar pati vështirësi. Ai shënoi katër gola në dy sezonet e tij të para dhe shumë supozuan se Atletico do të kërkonte të shkurtonte humbjet, duke e larguar në vitin e tretë. Megjithatë, Simeone pa një lojtar që kishte nevojë për ndihmë dhe jo një transferim. Ai e zhvendosi Lemarin nga krahu i majtë në qendër të mesfushës dhe, së bashku, ata filluan punën. Sezonin e kaluar, Lemar ishte gjithmonë i pranishëm në treshen e mesfushës dhe thelbësor për fitimin e La Ligas nga Atletico.

“Kam pasur një diskutim me trajnerin vitin e kaluar dhe folëm se si të përmirësojmë situatën time në ekip”, tha Lemar. “Ai dëgjoi, ai gjeti një rol që i përshtatej pikave të mia të forta. Unë isha më rehat dhe e bëri më të lehtë për mua të përshtatesha me stilin e Atleticos. Tani synimi im është t’ia shpërblejë atij sa më shumë në fushë këtë besim”.

Kur Lemar erdhi nga Monaco, ai ishte një anësor, krijues dhe golashënues, një nga sulmuesit e rinj më emocionues në botë, i cili kishte tërhequr interesimin e Liverpoolit dhe Arsenalit. Por kur ai rol nuk u përkthye në Atletico, pasi Lemar duhej të përshtatej.

“Kam punuar shumë për pikat e mia negative dhe i kam kthyer në pikë pozitive dhe jam bërë një futbollist më i mirë dhe më i gjithanshëm”, tha Lemar. “Veçanërisht në mbrojtje, në rikuperimin e topit, në marrjen e pozicionit të duhur në mbrojtje. Unë jam një lojtar më i kompletuar tani”.

26-vjeçari luajti për Francën në Kampionatin Evropian dhe është i vendosur të jetë në ekip për Botërorin e këtij viti.

“Është një objektiv i madh për mua, duhet të tregoj se çfarë vlej”, thotë ai.

Fakti që Lemar është bërë më i prirur ndaj mbrojtjes në Atletico Madrid do të jetë si një surprizë e vogël duke pasur parasysh se Simeone shihet tani si trajneri më i shquar i mbrojtjes në botën e futbollit, një mjeshtër se si ekipi mund t’i luajë pa top. Këto metoda e kanë nxjerrë Atleticon nga mediokriteti edhe në elitën e Evropës – duke sjellë dy tituj të La Ligas dhe dy finale të Ligës së Kampionëve gjatë rrugës – por estetikisht, është një stil që vazhdon të zhgënjejë. Atletico u mund 1:0 nga Manchester City javën e kaluar në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve, por statistikisht, ata vuajtën shumë.

City pati 15 goditje, derisa Atletico nuk e regjistroi asnjë, dhe më pas, Pep Guardiola tha: “Në parahistori, sot dhe në njëqind mijë vjet, të sulmosh një formacion 5-5-0 është shumë e vështirë”.

Kapiteni i Atleticos, Koke, u përgjigj në “Instagram” me një foto të stemës së klubit me mbishkrimin: “I dashuruar me historinë tuaj që nga parahistoria. Krenar që jam nga Atleti”.

Lemar pyetet se çfarë do t’u thoshte kritikëve të Simeones. “Nuk kam asgjë për t’u thënë atyre, përveçse të shikojmë rezultatet ndër vite. Shikoni rezultatet që kur trajneri mbërriti në Atletico Madrid. Mund të mos duket stil i bukur, por funksionon. Fitorja e Atleticos, kjo është gjëja më e rëndësishme”.

Dhe ndërsa ka pasur një ndryshim, një theks më të madh në zotërimin e topit këtë sezon, qoftë vetëm për të akomoduar talentet e tyre sulmuese, Lemar thotë se parimet e Simeone janë të palëkundura.

“Nëse e njihnit Simeonen si lojtar, ky është ende identiteti i Atleticos tani”, thotë Lemar. “Ne jemi një ekip i fortë. Ne arrijmë në çdo top. Nuk e pranojmë kurrë humbjen, në ndeshje apo në stërvitje. Të gjithë duhet të luftojnë për vendin e tyre. Trajneri gjithmonë na thotë të mos i marrim kurrë të sigurta vendet tona. Ai thotë se konkurrenca dhe rivaliteti janë ato që na bëjnë të rritemi”.

Atletico ka pasur tendencë të rritet edhe në fatkeqësi, skuadra e Simeones mund të prodhojë rezultat të papritur kur është në disavantazh dhe kur kritikohet nga të gjithë. Kjo është arsyeja se edhe përkundër dominimit total të Manchester Cityt në ndeshjen e parë, ekziston besimi se një rikthim është i mundur në rikthimin në stadiumin “Wanda Metropolitano” të mërkurën prej orës 21:00.

“Kështu ka qenë gjithmonë me Atleticon, por unë nuk do të gënjej dhe ndoshta kjo ndihmon, por ne gjithashtu frikësohemi ndonjëherë kur duhet të ndjekim rezultatin edhe nëse e dimë se mund ta ndryshojmë lojën brenda një sekondi”, thotë Lemar. “Ishte e bezdisshme të pranosh atë gol kundër Cityt, por nëse dëshiron të kalosh, duhet të shënosh. Ne pamë se kishte disa mundësi për t’u përballur me ta dhe ne do të luajmë fort në ndeshjen e dytë. Le të shpresojmë për rezultat të mirë dhe kualifikim në gjysmëfinale”.

TË FUNDIT NGA FUTBOLLI VENDOR /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Të fundit /

Recent Comments