Thursday, May 26, 2022
HomeLIGAT E TJERABUNDESLIGABayernin e pret ndëshkimi: Luajti me 12 lojtarë ndaj Freiburgut për më...

Bayernin e pret ndëshkimi: Luajti me 12 lojtarë ndaj Freiburgut për më shumë se 17 sekonda

Bayern Munichu ngrohi motorët e tij në Freiburg përpara se të niset për në Spanjë për t’u përballur me Villarrealin të mërkurën e ardhshme në atë që do të jetë ndeshja e parë çerekfinale e Ligës së Kampionëve.

Gjashtë herë kampioni i Evropës mbizotëroi ndaj Freiburgut, gjithmonë të ashpër dhe të komplikuar, duke marrë fitore 4-1.

Leon Goretzka, tashmë në gjendje të mirë pas lëndimit të gjurit, vendosi në rrugën e duhur një fitore bavareze që, para barazimit të Petersen, e më pas pasuan golat nga Serge Gnabry, Kingsley Coman dhe Sabitzer.

Por, fitorja mund të jetë në rrezik: skuadra e Julian Nagelsmann luajti disa sekonda me 12 lojtarë në fushë.

Konkretisht, lojtarët e Bayernit kishin një lojtar shtesë për 17 sekonda dhe Freiburg mund të pretendojë një ndeshje jo të duhur.

Nagelsmann bëri një zëvendësim të dyfishtë në minutën e 85-të dhe Coman, i cili duhej të largohej nga fusha për Sabitzer, nuk u largua nga fusha e lojës. Ndeshja duhej të ndërpritej dhe të rifillonte me një përballje. Në gusht të vitit të kaluar, gjatë raundit të parë të Kupës së Gjermanisë, Wolfsburgu në Kupë bëri gjashtë ndryshime, një më shumë se sa ishte autorizuar ndaj Preussen Muenster dhe u përjashtua nga gara.

Jochen Saier, drejtori sportiv i Freiburgut, ka folur në Sky për këtë mospërputhje të mundshme: “Më duhet ta shoh përsëri me qetësi. Ne e informuam arbitrin për faktin se Bayern kishte 12 lojtarë në fushë. Nuk e di për sa kohë, nuk mendoj se ishte kaq shumë. Pra, Coman u largua ngadalë nga fusha”.

Për këtë ngjarje, në të njëjtën media ka folur edhe lojtari i Freiburgut, Nico Schlotterbeck: “Sule hyri dhe e kuptova që nuk dilte njeri. Më pas rifilloi ndeshja, numërova lojtarët dhe njoftova arbitrin. Nëse nuk e bëja, mendoj se askush nuk do ta kishte vënë re”.

TË FUNDIT NGA FUTBOLLI VENDOR /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Të fundit /

Recent Comments