Monday, January 17, 2022
HomeFUTBOLLI NDËRKOMBËTARBarcelona kthen sytë kah Laporte

Barcelona kthen sytë kah Laporte

Sipas mediave angleze, Barcelona është vënë në lëvizje për një tjetër reprezentues spanjoll nga Manchester City, pasi ata duket se janë të interesuar për Aymeric Laporte.

Katalunasit kanë siguruar tashmë nënshkrimin e Ferran Torres, por ende nuk i kanë hequr sytë nga skuadra e Qytetarëve, edhe pse një marrëveshje për ish-mbrojtësin e Athletic Bilbao ka të ngjarë të ndiqet me synimin e verës, pasi financat e Blaugrana nuk kanë gjasa të lejojnë një transferim kaq të madh përpara asaj kohe.

Laporte ka qenë i shkëlqyeshëm për Cityn që kur u rikthye si zgjedhja e parë këtë sezon dhe klubi nuk ka gjasa ta lërë atë të shkojë me çmim të ulët. Barcelona ndoshta do të duhet të ketë gati afër 65 milionë eurot që klubi anglez pagoi për qendërmbrojtësin e lindur në Francë.

Barcelona dëshiron të bashkojë Laporte me shokun e tij dhe ish-partnerin mbrojtës të Manchester City, Eric Garcia. Me Gerard Pique në fund të karrierës së tij dhe Garcia ende relativisht i papërpunuar, Laporte është pa dyshim në kulmin e tij dhe një nga mbrojtësit më të mirë në botë.

Që nga bashkimi me Citizens në janar 2018, Laporte ka bërë 123 paraqitje për klubin, duke shënuar nëntë gola dhe duke ndihmuar ekipin të ngrinte shtatë trofe. Në vitin 2021, ai bëri debutimin e tij në Spanjë pasi ndërroi nënshtetësi nga Franca dhe tashmë ka bërë 14 paraqitje, duke u bërë një anëtar kyç i skuadrës së Luis Enrique.

TË FUNDIT NGA FUTBOLLI VENDOR /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Të fundit /

Recent Comments