Thursday, January 20, 2022
HomeFUTBOLLI NDËRKOMBËTARTalenti që refuzon të shkojë në Kupën e Afrikës, ka frikë se...

Talenti që refuzon të shkojë në Kupën e Afrikës, ka frikë se e humbë vendin te Barcelona

Kupa e Afrikës është në prag dhe mes një mijë polemikash turneu, që do të
mbahet në Kamerun nga 9 janari deri më 6 shkurt, do të nisë pavarësisht rreziqeve
të Covid dhe variantit Omicron. Një ngjarje e rëndësishme që, megjithatë, jo të
gjithë duan ta luajnë.


Në Spanjë, në fakt, një rast autentik shpërtheu në Barcelonë për shkak të luftës mes
klubit katalanas dhe federatës marokene. Ez Abde, një sulmues i ri i lindur në vitin
2001 i skuadrës blaugrana, do të kishte shprehur dëshirën që të mos dëshironte të
merrte pjesë në Kupën e Afrikës, në mënyrë që të mund të luante shanset e tij si
titullar në Barcelonë. Abde vetëm më 30 tetorin e kaluar kishte bërë në fakt
debutimin e tij kundër Alaves.

Xavi beson shumë në potencialin e tij dhe aktualisht ka grumbulluar 8 paraqitje me
fanellën katalanase, duke shënuar edhe një gol në La Liga kundër Osasunës më 12
dhjetor. Në fakt prej dy muajsh ai ka hyrë në automatizmat taktikë të ekipit të parë
të Barcelonës pasi ka qenë pjesë e Barca B prej disa kohësh. Pas lamtumirës
futbollistike nga Aguero dhe mungesave të njëkohshme në sulm të Ansu Fati,
Memphis Depay dhe Braithwaite, por mbi të gjitha nga ardhja e afërt e Ferran
Torres, Abde nuk do të donte të humbiste terren kundër lojtarëve me të cilët do t’i
duhet të luftojë për një vend titullari në njëmbëdhjetëshen startuese.
Sipas asaj që ka shkruar në Spanjë, Mundo Deportivo, futbollisti i cili është shumë


mirënjohës si ndaj federatës së vendit të tij ashtu edhe ndaj trajnerit të tij, Vahid
Halihodzic, është ende në bisedime për të dalë nga lista e skuadrës. Barcelona po e
ndihmon atë që ai të mund ta mbajë atë, por lufta sapo ka filluar.


Abde dëshiron të dëshmojë se mund të jetë një lojtar i rëndësishëm për Xavi,
veçanërisht tani që Barcelona do të duhet të luajë titullin e parë të parë me
Superkupën e Spanjës në Riad, me gjysmëfinalen kundër Real Madridit. Anësori i ri
e di se nëse shkon në Kupën e Afrikës, ku nuk i garantohet as titulli në Marok, në
kthim do të ketë edhe më shumë vështirësi të luajë për Barçën, ndaj dëshiron të
përshpejtojë operacionet për të mos shkoni në Kamerun.
Nga Maroku, megjithatë, trajneri i tij, Vahid Halihodzic, e bëri të qartë se Barça nuk
mund ta pengojë atë të mos marrë pjesë në Kupën e Afrikës me Marokun. “Ai është
shumë krenar që luan për skuadrën marokene – tha trajneri i Marokut – Ne do të
flasim me drejtuesit e ekipit të tij, presidentin dhe drejtorin sportiv, sepse nuk mund
ta ndalojnë të vijë sepse është i përshtatshëm”.

Halihodzic e do Abden me çdo kusht dhe kështu ka theksuar pyetjen:
“Ai luan dhe është pothuajse titullar. E thirra sepse luan në një ekip si Barcelona.
Kam folur dy herë me të dhe ai është i paduruar të luajë me ne”. , këmbënguli
trajneri. Topi tani i kalon lojtarit, por mbi të gjitha trajnerit…

TË FUNDIT NGA FUTBOLLI VENDOR /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Të fundit /

Recent Comments