No menu items!
Ballina KRYESORE Partizani, në hap me kohën...

Partizani, në hap me kohën…

Shkruan: Besim Kajtazi
Duke shikuar logon e skuadrës së trofeshme shqiptare KF Partizani, Tiranë, e pashë se logoja që mbanë skuadra është ende ajo e vitit 1946, kur edhe u themelua Partizani, pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, kur në Shqipërinë e çliruar u instalua sistemi komunist…
Logoja është tepër e thjeshtë dhe jashtë standardeve të sotme, të skuadrave evropiane e botërore.
Një logo të tillë e pati gjatë kohës së sundimit komunist edhe skuadra e mirënjohur kroate Hajduku i Splitit, mirëpo, pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe mëvetësimit të shtetit, logoja e re, e ndryshuar përmban dizajnin e qenësisë kroate, duke mënjanuar yllin e kuq si relikt i komunizmit…
Ndryshime kanë bërë edhe shumë skuadra të tjera të ish-shteteve komuniste…
Është koha e fundit që drejtuesit e skuadrës shqiptare, Partizani, pas gjitha atyre ndryshimeve që i kanë bërë në organizimin e ri, t’ia gjejnë edhe një logo të re KF Partizanit, që përkon me realitetin e ri të krijuar në futbollin evropian…
Logoja aktuale është e tejkaluar historikisht, prandaj ndryshimi është i domosdoshëm, i ekipit që doli 16 herë kampion i Shqipërisë, u stolis me 15 kupa të Republikës, kurse në vitin 1970, Partizani i Tiranës u stolis edhe me titullin e kampionit të Ballkanit…

(Autori është ish-redaktor i sportit në ish-gazetën e përditshme “Rilindja” dhe bashkëthemelues i gazetës së parë sportive “Kosova Sport”)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Tifozët zgjedhin pasardhësin e Zinedine Zidane

Zinedine Zidane do të largohet nga Real Madrid në fundin e sezonit. Trajneri francez, sipas Marca-s, ia ka komunikuar skuadrës vendimin e tij për t’u...

Befasi e trefishtë për Milan-in, ylli injoron PSG dhe zgjedh rivalët

Sot, Milan mund të blindojë matematikisht objektivin Champions League kundër Cagliari-t. Një objektiv i rëndësishëm, me ambicien për kthyer në nivele të larta sezonin e...

Mbappe mendon largimin, PSG ka një ide të çmendur

Paris Saint-Germain është në kërkim të një goditje të bujshme në rast se Kylian Mbappe do të vendosë të largohet. Sulmuesi francez, kontrata e të...

Superliga vjen me 6 ndeshje, sot Prishtina mund të kurorëzohet me titullin e kampionit

Kampionati elitar po vjen drejt fundit, ku sot do të luhet java e 35-të në Superligën e Kosovës me shumë sfida interesante. Padyshim që vëmendja...

Recent Comments