No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Pa vdekjen me sy 21 vjeç, mjekët donin t’i hiqnin gjysmën e...

Pa vdekjen me sy 21 vjeç, mjekët donin t’i hiqnin gjysmën e mushkërive. Zbulohet drama e Thiago Silva

Thiago Silva ishte vetëm 21 vjeç kur, si një lojtar i ri premtues te Dinamo e Moskës, zbuloi se ishte sëmurë me tuberkuloz. Ishte viti 2005 dhe karriera e mbrojtësit Brazilian për pak mori fund, pasi sëmundja e papritur e detyroi të rrinte larg futbollit një vit. Tuberkulozi ishte në një gjendje kaq të përparuar tek ai, saqë mjekët madje menduan t’i hiqnin një pjesë të mushkërive për të siguruar mbijetesën e tij.

Sidoqoftë, nëna e tij, Angela, dhe gruaja, Isabelle, e bindën mbrojtësin që të refuzonte, pasi një operacion i tillë do të thoshte lamtumirë për karrierën si futbollsit. Thiago Silva, para se të transportohej në spital, kishte pësuar disa simptoma, të tilla si ethe të larta, kollë të fortë dhe djersitje. Padyshim që nuk ishte një rast gripi, ndaj u dërgua me urgjencë në klinikë, ku mjekët zhvilluan një seri testesh për të përcaktuar se çfarë nuk shkonte.

Stafi mjekësor i Dinamos së Moskës ishte gjithashtu i befasuar që braziliani i ri u lodh kaq shpejt. Atje u shtangën kur mësuan se braziliani vuante nga tuberkulozi, madje ishte prekur nga sëmundja gjashtë muaj para zbulimit të saj. Më thjeshtë, mjekët i thanë se pot ë mos diagnostikohej edhe për dy javë, me siguri do të kishte vdekur. Një mrekulli e vërtetë për brazilianin, i cili ka bërë tashmë karrierë mbresëlënëse. Madje, edhe në moshën 36-vjeçare mbetet një nga lojtarët më të mirë në rolin e tij.

 

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Formacionet zyrtare: Ballkani – Trepça ’89

Gjatë pasditës së sotme zhvillohen edhe pesë ndeshjet e xhiros së parafundit në Superligën e Kosovës në futboll. Një...

Amir Rrahmani fiton penallti, Napoli triumfon dhe bën hap të madh drejt Championsit

Napoli ka marrë fitore shumë të rëndësishme kur kampionati elitar italain po shkon drejt fundit. Skuadra e Gennaro Gattusos...

Tifozët zgjedhin pasardhësin e Zinedine Zidane

Zinedine Zidane do të largohet nga Real Madrid në fundin e sezonit. Trajneri francez, sipas Marca-s, ia ka komunikuar skuadrës vendimin e tij për t’u...

Befasi e trefishtë për Milan-in, ylli injoron PSG dhe zgjedh rivalët

Sot, Milan mund të blindojë matematikisht objektivin Champions League kundër Cagliari-t. Një objektiv i rëndësishëm, me ambicien për kthyer në nivele të larta sezonin e...

Recent Comments