No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë këtë herë në “Santiago Bernabeu”, skena ku ka përjetuar gëzime të mëdha, por disa kilometra më në veri, në “Valdebebas”, pikërisht kur kanë kaluar saktësisht 11 vite qysh kur e përjetoi klasiken e fundit si president i Barçës. Një 0-2 që, përveç kësaj, ishte absolutisht fitore vendimtare në transfertë për titullin e kampionit.


Atë 10 prill 2010, Real Madridi dhe Barça ishin barazim me pikë, në krye të tabelës, kështu që kishte shumë rrezik. Skuadra e Pep Guardiolës ishte shumë më lart se ajo e Manuel Pellegrini dhe Xavi Hernández siguroi asistet për golat e Messi dhe Pedro. Këtë të shtunë do të jetë klasikja e 15-të me Joan Laporta si president. Bilanci total i tyre është: 7 fitore për “Jan”’, 2 barazime dhe 5 humbje.

Duke marrë parasysh klasiket e luajtura në Madrid, të epokës “Laporta” si president, ato ndahen në: 4 fitore të Barçës dhe 3 humbje të saj. Padyshim, fitorja më e kujtuar është 2-6 në sezonin 2009-2010, por gjithashtu përjetoi edhe një disfatë të hidhur, si 4-1 në sezonin 2007-2008.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Tifozët zgjedhin pasardhësin e Zinedine Zidane

Zinedine Zidane do të largohet nga Real Madrid në fundin e sezonit. Trajneri francez, sipas Marca-s, ia ka komunikuar skuadrës vendimin e tij për t’u...

Befasi e trefishtë për Milan-in, ylli injoron PSG dhe zgjedh rivalët

Sot, Milan mund të blindojë matematikisht objektivin Champions League kundër Cagliari-t. Një objektiv i rëndësishëm, me ambicien për kthyer në nivele të larta sezonin e...

Mbappe mendon largimin, PSG ka një ide të çmendur

Paris Saint-Germain është në kërkim të një goditje të bujshme në rast se Kylian Mbappe do të vendosë të largohet. Sulmuesi francez, kontrata e të...

Superliga vjen me 6 ndeshje, sot Prishtina mund të kurorëzohet me titullin e kampionit

Kampionati elitar po vjen drejt fundit, ku sot do të luhet java e 35-të në Superligën e Kosovës me shumë sfida interesante. Padyshim që vëmendja...

Recent Comments