No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Liverpool merr lajmin e madh, “injeksion” ekonomik prej 638 milionë euro

Liverpool merr lajmin e madh, “injeksion” ekonomik prej 638 milionë euro

Këto nuk janë kohë të mira për Liverpool, as në planin sportiv dhe as ekonomik. Në aspektin e parë, “Reds” zënë vendin e shtatë në Premier League. Mundësia reale është që të mos kualifikohen në Champions për edicionin e ardhshëm. Në aspektin e dytë, ekonomik, ekipi ka pësuar një humbje të të ardhurave prej 141 milionë euro gjatë pandemisë së koronavirusit.

Sidoqoftë, situata mund të ndryshojë së shpejti, të paktën financiarisht. Pronarët e klubit do të marrin një “injeksion” prej 638 milionë euro nga “RedBird Capital Partners”. Kjo pritet ta lejojë klubin të shkojë përpara, me planet për të zgjeruar markën dhe për të siguruar stabilitetin financiar.

“Me sa di unë, ky injeksion financiar na jep qëndrueshmëri në ato që kemi arritur deri më tani. Ky është një lajm i mirë”, – thotë Jürgen Klopp. Trajneri gjerman ka parë se si për dy vite, ekipi është përforcuar me vështirësi, pasi shpenzimet duhet të rregullohen sipas rregullave të “fair play financiar”. Vlera e biznesit të FSG, e cila gjithashtu zotëron “Boston Red Sox” dhe fitoi kontrollin e plotë të Liverpool më 2010, qëndron në 7.35 miliardë dollarë (6.22 miliardë euro).

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Formacionet zyrtare: Ballkani – Trepça ’89

Gjatë pasditës së sotme zhvillohen edhe pesë ndeshjet e xhiros së parafundit në Superligën e Kosovës në futboll. Një...

Amir Rrahmani fiton penallti, Napoli triumfon dhe bën hap të madh drejt Championsit

Napoli ka marrë fitore shumë të rëndësishme kur kampionati elitar italain po shkon drejt fundit. Skuadra e Gennaro Gattusos...

Tifozët zgjedhin pasardhësin e Zinedine Zidane

Zinedine Zidane do të largohet nga Real Madrid në fundin e sezonit. Trajneri francez, sipas Marca-s, ia ka komunikuar skuadrës vendimin e tij për t’u...

Befasi e trefishtë për Milan-in, ylli injoron PSG dhe zgjedh rivalët

Sot, Milan mund të blindojë matematikisht objektivin Champions League kundër Cagliari-t. Një objektiv i rëndësishëm, me ambicien për kthyer në nivele të larta sezonin e...

Recent Comments