No menu items!
Ballina KRYESORE Ismet Krasniqi rrëzon Besim Hasanin nga kreu i KOK-ut

Ismet Krasniqi rrëzon Besim Hasanin nga kreu i KOK-ut

Ismet Krasniqi rrëzon Besim Hasanin nga kreu i KOK-ut

Ismet Krasniqi është presidenti i ri i Komitetit Olimpik të Kosovës për ciklin olimpik 2021-2024. Krasniqi arriti ta rrëzonte nga kjo pozitë pas më shumë se dy dekadave, Besim Hasanin. 

Nga 105 delegatë të pranishëm, 53 vota mori Krasniqi, 41 Hasani dhe 11 kandidatja nga Federata e Basketbollit të Kosovës, Linda Shala. 

Kandidatura e Krasniqit erdhi nga Federata e Karatesë së Kosovës. 

Hasani uron Krasniqin: Ishte fitore e merituar 

Tashmë ish-presidenti i KOK-ut, Besim Hasani, e ka pranuar me sportivitet humbjen në garën për të parin e këtij Komiteti, duke i uruar suksese Ismet Krasniqit.

”Të nderuar delegatë, dëshiroj t’iu falënderoj për bashkëpunimin që e kemi pasur për më shumë se dy dekada, ku kemi arritur të avancojmë sportin që ka autoritet në botën ndërkombëtare. Uroj që Ismet Krasniqi si kryetari i ri i KOK-ut ta shtyejë këtë proces më tutje. Ishte fitore më se e merituar dhe i uroj suksese e plotë shëndet”, deklaroi Hasani.  

Krasniqi ia dedikon fitoren vëllait të tij

Presidenti i ri i KOK-ut, Ismet Krasniqi, ia ka dedikuar fitoren vëllait të tij, që sipas tij, ishte motivi kryesor për të arritur deri në këtë pikë.

“Iu falënderoj për përkrahjen dhe mundësinë. Iu premtoj që vota juaj nuk do të shkojë dëm. Unë do të sakrifikoj për juve. Unë jam humbësi e ju jeni fitues. Me zemër dhe shpirt bashkë do të ecim në rrugëtimin tonë. Këtë fitore ia dedikoj njeriut që më ka dhënë motivim, është vëllai im”, u shpreh pas fitores Krasniqi.

Majlinda Kelmendi jep dorëheqje nga kandidatura për anëtare të bordit

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi ka dhënë dorëheqje nga kandidatura për anëtare të bordit.

“Dua të uroj presidentin e ri për postin në KOK, një post me përgjegjësi për të cilin e uroj. Jap dorëheqje prej kandidaturës prej anëtare të bordit për shkak të angazhimeve të shumta që i kam. Kështu që, dua ti njoftoj të gjithë që jap dorëheqje“, ka thënë Kelmendi.

Pas zgjedhjes së kryetarit të ri të KOK-ut, do të emërohet edhe bordi i ri.

Në vend të Kelmendit, Musa Hajdari do të përfaqësojë sportistet në kandidaturën për bordin e KOK-ut. /Koha/

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Reagon Dajaku: Mos përhapni dezinformata, nuk e kam refuzuar Kosovën

Futbollisti shqiptar me pasaportë gjermane, Leon Dajaku ka reaguar përmes një postimi në Instagram duke deklaruar se ende nuk ka vendosur se...

Kombëtarja shqiptare, 3 milionë euro për Botërorin! Zbulohet premioja nga FSHF për kualifikimin historik

Shqipëria ka nisur edicionin kualifikues drejt Botërorit, “Katar 2022”. Në tri takimet e para, kuqezinjtë kanë bërë “detyrat e shtëpisë” sa u takon...

Mbyllet pa fitues ndeshja Everton – Tottenham

Me ndeshjen Everton – Tottenham që është zhvilluar sonte është hapur java e 32-të në Premierligën angleze. Sfida ashtu...

Kurti: Xhudistet janë bërë sinonim i fitoreve dhe gëzimeve tona

Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar xhudistet tona, Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën për suksesin e arritur në Kampionatin Evropian në Lisbonë. Distria fitoi medaljen...

Recent Comments