No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR “Humba zërin dhe kujtesën, ishte e tmerrshme”;  Ferguson tregon frikën nga hemorragjia...

“Humba zërin dhe kujtesën, ishte e tmerrshme”;  Ferguson tregon frikën nga hemorragjia në tru

Legjenda e Manchester United, Sir Alex Ferguson, ka pranuar frikën se nuk do të mund të fliste përsëri, pasi pësoi një hemorragji në tru. Trajneri i njohur skocez iu nënshtrua një operacioni urgjent, pasi u dërgua menjëherë në spital me hemoragji cerebrale në maj 2018.

79-vjeçari, i cili respektohet gjerësisht si një nga trajnerët më të mëdhenj të futbollit në histori, tani ka zbuluar se perspektiva e humbjes potenciale të zërit dhe kujtesës së tij ishte një burim i tmerrshëm shqetësimi për të gjatë gjithë shërimit.

Në premierën e dokumentarit “Sir Alex Ferguson: Never Give In” për jetën e tij, skocezi tha: “Unë e humba zërin, thjesht nuk munda të thoja asnjë fjalë. Kjo ishte e tmerrshme, absolutisht e tmerrshme. Gjithçka po më kalonte nëpër mend: a do të më kthehet kujtesa? A do të flas ndonjëherë, përsëri?

Ishim pesë pacientë me hemorragji të trurit atë ditë në spital. Tre vdiqën, dy mbijetuan. Unë isha me fat. Ishte një ditë e bukur, e mbaj mend atë. Pyeta veten se sa ditë me diell do të shihja përsëri. E kam parë veten në një moment tepër të vështirë”.

Ferguson kaloi disa ditë në spital, pas operacionit të suksesshëm dhe punoi me një logoped profesionist për të folur përsëri. Trajtimi zgjati gjithsej 10 ditë dhe ai u lehtësua, sepse kujtesa iu kthye, gjithashtu rizbuloi aftësinë për të folur si duhet: “Do ta kisha urryer veten, po ta humbja kujtesën. Do të kishte qenë një barrë e tmerrshme për familjen time, nëse do të mbetesha në shtëpi, duke mos ditur kush jam.

Logopedistja erdhi dhe më tha të shkruaj të gjithë anëtarët e familjes sime, të ekipit tim të futbollit… Ajo më bëri pyetje në lidhje me kafshët, peshqit, zogjtë. Përfundimisht, pas 10 ditësh, zëri im u kthye. E kuptova, pasi kisha kaluar gjithë atë, se kujtesa ime ishte mirë”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Presidentja Osmani: Xhudistet tona të arta me medalje e me shpirt, po e ngrisin Republikën tonë lart e më lart!

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka vlerësuar lartë punën e xhudistëve kosovarë në garat ndërkombëtare në veçanti, Distria Krasniqin. Krasniqi, sot fitoi medaljen...

Mundësia e larigimit të Haaland,Dortmund të gatshëm për zëvëndësimin e tij

Ka shumë ankth në shtëpinë e Borussia Dortmund. Erling Braut Haaland, sulmuesi i ri që ka çmendur gjithë Europën, mund të largohet nga klubi verdhezi...

Medalja e dytë për Kosovën, Nora Gjakova fiton të bronztën në Evropian

Nora Gjakova ka vazhduar serinë impresive në kampionatet evropiane. Pasi vjet nuk mori pjesë për shkak të koronavirusit, Nora të premten fitoi medaljen e...

Merret vendimi per kthimin e tifozëve në Seria A

Një hap i vogël drejt normalitetit: nga 1 maji i ardhshëm, në Serinë A do të kthehet publiku në stadiumet që janë në zonën...

Recent Comments