No menu items!
Ballina KRYESORE A do të jetë Arsene Wenger përzgjedhës i Kosovës?

A do të jetë Arsene Wenger përzgjedhës i Kosovës?

Shkruan: Andin Lokaj

Takimi i kryetarit të FFK-së Agim Ademit me ikonën botërore të futbollit në Katar gjatë Botërorit të klubeve lë të kuptojë se diçka serioze për futbollin tonë mund të ndodh në të ardhmen e afërt.

Një ndër personalitetet më të shquara dhe më të mëdhenj në menaxhmentin e futbollit botëror me vite të tëra, njihet si një strateg që ka dëshirë të nisë projekt nga zeroja, me lojtarë të rinj dhe të talentuar.

Ai e din që Kosova është destinacioni perfekt për të. Dhe e din që kemi ekip të fortë dhe nuk ka dyshim që do të krijonte skuadër edhe më serioze në skenën ndërkombëtare

Dhe takimi i Kryetarit të FFK-së Agim Ademi gjatë Botërorit të klubeve me francezin legjendar lë të kuptojë se diçka e madhe mund të ndodhë pas apo edhe gjatë ciklit kualifikues për Botërorin Katar 2022. Varësisht prej rezultateve që do të regjistrohen në ndeshjet e para. Ngase rezultatet janë ato që do të vlejnë tash e tutje për Federatën. E rezultatet nënkuptojnë kualifikimin në Botëror dhe evropian.

Mund t’ju duket e pamundur që ikona e futbollit botëror dhe pa dyshim një ndër menaxherët më famoz në dy dekadat e fundit , francezi Arsen Wenger është në radarin e Kombëtarës tonë.

Por gjërat janë më serioze se që mund të konkludojnë njerëzit pas leximit të këtyre rreshtave.

Wenger rekord 6 herë fitues i trofeut më të vjetër në futboll, atij anglez FA Cup, kishte shfaqur interesim për Kombëtaren tonë që nga dueli Angli- Kosovë i zhvilluar në Southampton. Aty ai e pa që Kosova nuk i frikësohet asnjë Kombëtareje dhe kur kompletohet në formacion është e gatshme të përballet me fuqitë më të mëdha të futbollit botëror. Mund të paramendojmë sa më të fuqishëm do të kishim qenë nën menaxhmentin e Wenger.

Ai njihet si idhtar dhe aplikues i futbollit ultra-ofenziv dhe atraktiv.

Përvoja e këtij mjeshtri që punon në detaje për lojtarët tanë do të kishte qenë super-motiv për kualifikimet e ardhshme.

Wenger është person i cili ka dëshirë që të nisë aventurë të re dhe të punojë me lojtarë të rinj e jo me “yje”, egot e të cilëve nuk ka nerva të humbë kohë duke i kontrolluar.

Ngase një sjellje e tillë eventuale e futbollistëve e vështireson punën për kualifikim në eventet më të mëdha për të cilat kemi aq shumë nevojë të reklamojmë shtetin.

Marrëdhëniet e numrit një të futbollit tonë me Wenger janë aq të fuqishme sa që kontaktet janë në baza ditore. Dera e Wenger për Federatën tonë të futbollit tanimë është e hapur dhe herët apo vonë misioni i pamundur për shumë skeptikë mund të kompletohet.


Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Reagon Dajaku: Mos përhapni dezinformata, nuk e kam refuzuar Kosovën

Futbollisti shqiptar me pasaportë gjermane, Leon Dajaku ka reaguar përmes një postimi në Instagram duke deklaruar se ende nuk ka vendosur se...

Kombëtarja shqiptare, 3 milionë euro për Botërorin! Zbulohet premioja nga FSHF për kualifikimin historik

Shqipëria ka nisur edicionin kualifikues drejt Botërorit, “Katar 2022”. Në tri takimet e para, kuqezinjtë kanë bërë “detyrat e shtëpisë” sa u takon...

Mbyllet pa fitues ndeshja Everton – Tottenham

Me ndeshjen Everton – Tottenham që është zhvilluar sonte është hapur java e 32-të në Premierligën angleze. Sfida ashtu...

Kurti: Xhudistet janë bërë sinonim i fitoreve dhe gëzimeve tona

Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar xhudistet tona, Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën për suksesin e arritur në Kampionatin Evropian në Lisbonë. Distria fitoi medaljen...

Recent Comments