No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR De Rossi: Dua të bëhem trajner i Boca Juniors

De Rossi: Dua të bëhem trajner i Boca Juniors

Daniele De Rossi ka vendosur të bëhet trajner. Ish-mesfushori i njohur italian, ka nisur të studiojë dhe së shpejti do e shohim në pankinë e ndonjë skuadre. Vitin e fundit të karrierës e kaloi te Boca Juniors, ekipi për të cilin bën tifo pas Romës së tij të dashur.

37-vjeçari ka dhënë një prononcim për ESPN, aty ku flet rreth aventurës së përjetuar në Buenos Aires, karrierës së re dhe trajnerit më të mirë me të cilin ka punuar.

Më mungon Argjentina dhe Boca Juniors. Unë dhe familja ime e shijuam çdo moment të kohës që kaluam atje. Sidomos jashtë fushave, pasi në fushë nuk ia dola të lë shenjën time dhe të bëja atë që doja. Më kushtoi shtrenjtë dëmtimi i parë.

Përjetova një eksperiencë të paharrueshme në Argjentinë, por vjen një moment kur duhet të marrësh një drejtim. Familja është gjëja më e shtrenjtë për mua dhe prandaj vendosa të kthehem në shtëpi.

E ardhmja si trajner? Po studioj dhe aventurën e parë si trajner do e përjetoj në Europë. Por nëse do të më duhet të kaloj oqeanin, do e bëja vetëm për Boca Juniors. Do më pëlqente ta drejtoja një ditë atë ekip.

Të gjithë trajnerët me të cilët kam punuar kanë lënë shenjën e tyre tek unë. Ai që më bëri të dashurohem në fushë ishte Luis Enrique. Një trajneri i thjeshtë në aspektin human, por me një kod të qartë pune.

Ai më mësoi të menaxhoj grupin e lojtarëve, të respektoj siç duhet shokët e skuadrës dhe trajnerët. Gjithashtu edhe të menaxhoja mirë topin në fushë, edhe pse isha 29-30 vjeç. Kam kaluar kohë të bukura edhe me Spalletin dhe Conten, janë fenomenal në pankinë“, pëfundon De Rossi.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Formacionet zyrtare: Ballkani – Trepça ’89

Gjatë pasditës së sotme zhvillohen edhe pesë ndeshjet e xhiros së parafundit në Superligën e Kosovës në futboll. Një...

Amir Rrahmani fiton penallti, Napoli triumfon dhe bën hap të madh drejt Championsit

Napoli ka marrë fitore shumë të rëndësishme kur kampionati elitar italain po shkon drejt fundit. Skuadra e Gennaro Gattusos...

Tifozët zgjedhin pasardhësin e Zinedine Zidane

Zinedine Zidane do të largohet nga Real Madrid në fundin e sezonit. Trajneri francez, sipas Marca-s, ia ka komunikuar skuadrës vendimin e tij për t’u...

Befasi e trefishtë për Milan-in, ylli injoron PSG dhe zgjedh rivalët

Sot, Milan mund të blindojë matematikisht objektivin Champions League kundër Cagliari-t. Një objektiv i rëndësishëm, me ambicien për kthyer në nivele të larta sezonin e...

Recent Comments