No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Futbollistja spanjolle refuzoi të mbajë një minutë heshtje për Maradonën: Ai ishte...

Futbollistja spanjolle refuzoi të mbajë një minutë heshtje për Maradonën: Ai ishte përdhunues dhe pedofil!!!

Futbollistja spanjolle Paula Dapena ka befasuar mbarë botën me refuzimin e saj për të respektuar ikonën e futbollit botëror Diego Armando Maradona. 24-vjeçarja u ul në fushë dhe ktheu kurrizin në momentin që para takimit të ekipit të saj Viajes po mbahej një minutë heshtje për “Lojtarin e Shekullit 20”.

Ajo tregoi se “protesta” e saj erdhi në shenjë solidarizimi me Ditën e Dhunës ndaj Gruas, duke shprehur pakënaqësinë ndaj mënyrës se si Diego i trajtonte partneret e tij. Dapena këmbënguli se do të refuzonte sërish të nderonte Maradonën, teksa e quan atë një përdhunues dhe pedofil. Ish-ylli i futbollit vdiq të mërkurën, ndërsa ndeshja e Viajesit u zhvillua një ditë më pas.

“ E enjtja ishte një ditë kundër Dhunës Gjinore, ndërsa ne mbajtëm një minutë heshtje për një njeri që ka dhunuar gratë, dhe jo për viktimat. Unë nuk pranova ta mbaj atë minutë heshtje për një person që unë e përcaktoj si përdhunues, pedofil dhe keqtrajtues dhe vendosa të ulesha në fushë.

Është diçka që idealet e mia feministe nuk mund ta pranojnë. Për mua Maradona është një futbollist spektakolar, por si njeri kishte shumë gjëra që mund të mos i pëlqeje dhe duhet të vlerësosh për cilësitë njerëzore që ka. Në klubin tim, secili është me mua. Kam marrë shumë vlerësime në rrjetet sociale, por dhe jam kërcënuar me vdekje”, rrëfen më pas futbollistja Paula Dapena.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Pa gola në “Camp Nou”, Atletico frenon Barcelonën dhe Messin

Mbyllet pa gola supersfida Barcelona-Atletico Madrid. Dy skuadrat po garojnë për titullin kampion dhe dhuruan një betejë sportive në “Camp Nou”. Ekipi i Diego...

Shkodran Mustafi gjen golin e parë në Bundesliga me fanellën e Schalkes

Futbollisti shqiptar me pasaportë gjermane,  Shkodran Mustafi e ka realizuar golin e tij të parë në Bundesligë në fanellën e Schalken.

Shevchenko kujton ditën kur një Maldini 36-vjeçar e la pa fjalë

Andriy Shevchenko ka kujtuar disa momente nga e kaluara e tij te Milan në një lidhje me Sky Sport. “Te Milan kanë kaluar atletë të...

E krahasojnë me Fenomenin, ylli i Serisë A: Sa çereku i tij të isha…

Një vend i dytë për t’u siguruar që do të ishte një rezultat historik për Atalanta-n e tij, më pas një shikim drejt së...

Recent Comments