No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Reina sfidon Strakoshën; cili do të jetë portieri titullar i Lazio?

Reina sfidon Strakoshën; cili do të jetë portieri titullar i Lazio?

Përvojë në nivele të larta, njohuri mbi futbollin italian dhe europian, aftësi për ta bërë më solide dhomën e zhveshjes. Lazio u mbështet te Pepe Reina, i cili arriti te bardhekaltrit javët e fundit, për të forcuar “klasën” e portierëve nga pikëpamja cilësore. Spanjolli, i cili mbushi 38 vjeç në fund të gushtit, do të ndajë dhomën e zhveshjes me “pronarin” Thomas Strakosha.

Në sezonin e fundit, Reina u nda në mënyrë të barabartë midis Milanit dhe Aston Villa, ku luajti në huazim në gjashtë muajt e fundit. Një ndeshje në Serie A me kuqezinjtë, 12 në skuadrën angleze, e cili fitoi në mënyrë të papritur qëndrimin në Premier League pikërisht javën e fundit të kampionatit atje. Nga ana tjetër, Strakosha luajti të gjitha minutat e të gjitha javëve të kampionatit. Pra, që në fushë 38 herë nga 38 ndeshje të kampionatit, duke e ndihmuar Lazio të kthehej në Champions.

Natyrshëm, në kampin bardhekaltër ka lindur pyetja: Cili do të jetë portieri titullar i Lazio? Nëse skuadra fituese nuk ndryshon, së pari Simone Inzaghi do të konfirmojë portierin shqiptar. Strakosha, në fakt ka dhënë garanci të bollshme gjatë sezoneve të kaluara te Lazio dhe, për këtë arsye, e fillon sezonin me petkun e “pronarit”. Reina, në këtë moment, vjen nga rreshti i dytë.

Hierarkitë natyrshëm që mund të ndryshojnë gjatë sezonit, edhe nëse në këtë moment skenari më i kuptueshëm e sheh Strakoshën titullar dhe spanjollin rezervë të tij. Me mundësinë e marrjes së një fanelle startuesi nga Inzaghi në rast dëmtimi ose mjegullimi të kolegut, Reina llogarit të luajë në Kupën e Italisë. Vështirë për të hipotezuar një ngjitje të shpejtë të spanjollit ose një rrotacion, siç i ndodhi te Napoli me Ospina dhe Meret.

Sidoqoftë, përgatitjet e verës panë Strakoshën dhe Reina të alternoheshin gjatë miqësoreve të organizuara kundër ekipeve të një kategorie më të ulët. Kundër Triestinës, për shembull, ishte radha e shqiptarit për të startuar, ndërsa spanjolli u hodh në fushë nga minuta e parë kundër Padova dhe Vicenza.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Reagon Dajaku: Mos përhapni dezinformata, nuk e kam refuzuar Kosovën

Futbollisti shqiptar me pasaportë gjermane, Leon Dajaku ka reaguar përmes një postimi në Instagram duke deklaruar se ende nuk ka vendosur se...

Kombëtarja shqiptare, 3 milionë euro për Botërorin! Zbulohet premioja nga FSHF për kualifikimin historik

Shqipëria ka nisur edicionin kualifikues drejt Botërorit, “Katar 2022”. Në tri takimet e para, kuqezinjtë kanë bërë “detyrat e shtëpisë” sa u takon...

Mbyllet pa fitues ndeshja Everton – Tottenham

Me ndeshjen Everton – Tottenham që është zhvilluar sonte është hapur java e 32-të në Premierligën angleze. Sfida ashtu...

Kurti: Xhudistet janë bërë sinonim i fitoreve dhe gëzimeve tona

Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar xhudistet tona, Distria Krasniqin dhe Nora Gjakovën për suksesin e arritur në Kampionatin Evropian në Lisbonë. Distria fitoi medaljen...

Recent Comments