No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Debutim ëndrrash, Thiago Alcantara e nis me rekord në Premier League

Debutim ëndrrash, Thiago Alcantara e nis me rekord në Premier League

Mesfushori spanjoll, i cili arriti për 20 milionë euro nga Bayern Munich të premten, debutoi dy ditë më vonë në skuadrën e re. E bëri këtë pikërisht në fitoren e “Reds” 2-0 kundër Chelsea, në “Stamford Bridge”. Sadio Mane i shënoi të dy golat në pjesën e dytë, ndërsa skuadra e Frank Lampard pa Andreas Christensen të merrte karton të kuq, pas verdiktit të VAR.

Edhe pse u hodh në fushë vetëm pjesën e dytë, statistikat e lojës tregojnë se sa ndikim pati Thiago. 29-vjeçari dha 75 pasime gjatë kohës që ishte në fushë, shifër më e mirë se e çdo lojtari të Chelsea gjatë gjithë lojës.

Po kështu, Thiago Alcantara u bë ojtari me pasimet më të suksesshme të përfunduara nga çdo lojtar tjetër në Premier League, përgjatë vetëm 45 minutave, që nga fillimi i rekordeve në sezonin 2003-2004. Këto statistika u shpërndanë shpejt në Twitter, ku tifozët e “Anfield” lanë shpejt komentet për blerjen e re.

“E frikshme të mendosh se çfarë do të vijë”, – nënshkroi një mbështetës. Një tjetër komentoi: “O Zot, është kaq i mirë!” Ndërsa një i tretë i dha mesfushorit një titull të ri: “Tashmë, pasuesi më i mirë në kampionat”. Dhe një i katërt thjesht shtoi: “Çfarë blerjeje!”

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dy autogola dhe Messi “show”, Barcelona “manita” ndaj Getafes

Nuk e pati të lehtë sa duket nga rezultati, por Barcelona arriti të marrë tre pikë ndaj Getafes dhe të vazhdojë ndjeksjen...

Kosova VR siguron kalimin në Ligën e Dytë

Kampionati në Ligën e Tretë të futbollit kosovar ka për t’i zhvilluar edhe tri ndeshje deri në mbyllje të këtij edicioni, mirëpo...

Napoli turpëron Lazion

Napoli ka marrë një fitore spektakolare në shtëpi ndaj Lazios me shifrat e thella 5:2, duke i turpëruar kryeqytetasit.

Adnan Januzaj realizon gol për Sociedadin

Futbollisti shqiptar me pasaportë belge, Adnan Januzaj ka arritur të shënojë gol në sfidën që skuadar e tij Real Sociedad po e...

Recent Comments