No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Një tjetër klubi legjendar italian bëhet amerikan për 100 mln euro! Pronari...

Një tjetër klubi legjendar italian bëhet amerikan për 100 mln euro! Pronari i ri ka një pasuri të madhe

Ka ardhur kthesa e madhe te Parma! Ajo që pritej, në fakt, nga tifozeria dhe vetë futbollistët. Me një shënim që u shfaq në faqen zyrtare të internetit, klubi emilian njoftoi se sipërmarrësi amerikan Kyle Krause është nga sot aksioneri i ri i shumicës së klubit.

“Fillimi i ri – ndërmarrja e përbërë nga sipërmarrës nga Parma Guido Barilla, Giampaolo Dallara, Mauro Del Rio, Marco Ferrari, Angelo Gandolfi, Giacomo Malmesi, Paolo dhe Pietro Pizzarotti – dhe Krause Group – kompania përmes së cilës familja Amerikane Krause kontrollon një seri të larmishme bizneset që përqafojnë klubet me pakicë, logjistikë, turizëm, verë, pasuri të paluajtshme, bujqësi dhe sporte – janë të lumtur të njoftojnë blerjen e suksesshme, nga Grupi Krause, të aksioneve kontrolluese në Parma Calcio 1913”.

Parma, UFFICIALE: Kyle Krause è il nuovo proprietario. 'Realizzo un sogno'  | Primapagina | Calciomercato.com

Në veçanti, Krause Group ka blerë 90% të Parma Calcio 1913 SRL dhe 99% të Progetto Stadio Parma srl, kompania SPV e krijuar për të menaxhuar projektin e rinovimit të Stadiumit Tardini.

Një marrëveshje në parim që sipas Financial Times duhet të jetë rreth 100 milion euro, me Parma duke u bërë klubi i katërt i Serie A që ka pronarë amerikan (pas Romës, sapo kaloi te Dan Friedkin, Milano i Fondo Elliot dhe Fiorentina nga Rocco Commisso).

Në përgjithësi, pasuritë e vlerësuara për familjen Krause janë 3 miliardë dollarë, të cilave u shtohen pronat e rëndësishme në zotërimin e tyre siç është toka në Itali por edhe pronat luksoze që ndodhen në Shtetet e Bashkuara.

Pas shitjes së përfunduar sot në Milano përpara Noterit Mario Notari, pronësia e Parma Calcio 1913 sot ndahet në: 90% Krause Group, 9% Nuovo Fillimi dhe 1% Parma Partecipazioni Soçer, kompania që bashkon pronësia e përhapur e përbashkët e tifozëve”.

“Sapo ekipi nga qyteti ynë u kthye në Serinë A, një rrugë që u fillua nga amatorët vetëm 5 vjet më parë, anëtarët e Nuovo Start kishin bërë angazhimin për të identifikuar një aksioner të ri me shumicë i cili kishte qëndrueshmëri, pasion dhe aftësi për të garantuar një të ardhme të madhe te Parma Calcio” – deklaroi Marco Ferrari, Presidenti i Nuovo Fillimi – “Akti i nënshkruar këtë mëngjes përfundon këtë mision: pasioni i Kyle Krause dhe familjes së tij për vendin tonë, sportin tonë dhe qytetin tonë i bën ata të njerëzit më të përshtatshëm për të shkruar një kapitull të ri në historinë e Parmës. Fati ynë më i madh i shkon familjes Krause, ndërsa falënderimet tona shkojnë për të gjithë ata që na kanë ndihmuar dhe mbështetur në mënyrat më të ndryshme ndër vite”.

Serie A, ufficiale: Kyle Krause nuovo proprietario del Parma - Eurosport

“Blerja e Parma Calcio është realizimi i një ëndrre që kam parë për ca kohë – tha Kyle Krause, President dhe CEO i Krause Group – E gjithë familja ime dhe unë kemi ndarë një pasion të madh për futbollin dhe për breza të tërë, pasi Italia është toka e paraardhësve tanë. Me kalimin e viteve Parma ka treguar shpirtin e një luftëtari të vërtetë, me rilindjen nga Seria D që ishte një dëshmi e vërtetë e këmbënguljes dhe vendosmërisë. Një histori që më magjepsi. Si president i ardhshëm, unë premtoj angazhimin më të madh për këtë klub. Do të jem i nderuar të përfaqësoj këto ngjyra të lavdishme dhe të jem në gjendje të luaj një rol në historinë e njëqindvjetorit të kësaj kompanie. Unë do të bëj çmos që sporti ynë, ekipi ynë dhe numri i mbështetësve tanë të rriten në Parma, në Itali dhe në të gjithë botën”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Valverde i Real Madridit rezulton pozitiv me COVID-19,humbë ndeshjen e parë kundër Chelseat

Mesfushori uruguaian i Real Madridit, Fede Valverde ka rezultuar pozitiv në testimin për koronavirus. Lajmin e ka bërë të...

Dortmund zgjedh ish-yllin e Milan si zëvendësues të Haaland

Erling Haaland është vënë në shënjestër të klubeve të mëdha të Europës. Nëse norvegjezi do të largohet nga Dortmund në merkaton e verës, verdhezinjtë duket...

Llapi arrin në finale të Kupës, një hap larg ëndrrës evropiane

Llapi është kualifikuar në finalen e Kupës së Kosovës në futboll. Skuadra e trajnerit Tahir Batatina, barazoi 2:2 të mërkurën në Podujevë kundër Prishtinës,...

Andrea Agnelli i urryer i madh, pritet revolucion tek Juventusi

Të jesh i urryer, sepse je president i Juventusit, është normale. Andrea Agnelli, megjithatë, papritmas e pa veten armiku numër një publik në të...

Recent Comments