No menu items!
Ballina KRYESORE Kreu i FFK-së: Adem Mikullovci ishte njeri me karakter të madh, i...

Kreu i FFK-së: Adem Mikullovci ishte njeri me karakter të madh, i vendosur dhe guximtar

Sot në orët e para të mëngjesit ka ndërruar jetë aktori i njohur kosovar, Adem Mikullovci. Lajmin e ka bërë të ditur gruaja e të ndjerit, Lumnije Mikullovci. Adem Mikullovci ka lindur në vitin 1939 në Vushtrri, kurse përgjatë jetës së tij ka luajtur në shumë projekte filmike, teatër, komedi dhe shumë performanca të tjera artistike. Lajmi për vdekjen e Mikullovcit e ka prekur edhe presidentin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, i cili nëpërmjet profilit të tij në Facebook e ka ngushëlluar familjen Mikullovci dhe tërë komunitetin e artistëve.

Ja postimi i plotë i kreut të FFK-së:

Paska ikur nga kjo botë artisti ynë i madh Adem Mikullovci. Një lajm ky i trishtë në këtë mëngjes shtatori. Njeriu që i dha shumë atdheut jo vetëm përmes kulturës e artit u shua nga kjo jetë për t’ju bashkuar Legjendave tjera në botën e përjetësisë.

Emri i Adem Mikullovcit ka qenë dhe do të mbetet emblemë e teatrit, filmit, dramës dhe komedisë. Adem Mikullovci ishte njeri me karakter të madh, i vendosur dhe guximtar. Ishte ndër delegatët më të zëshëm të Kuvendit të Kosovës në kohën e represionit të Serbisë, derisa ishte pjesë e dy datave historike për vendin tonë në vitin 1990, 2 Korrikut dhe 7 Shtatorit, në të cilat u votuan Deklaratat Kushtetuese dhe të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, që ishin gurthemel i shtetësisë së sotme. Veprat e tij do të mbesin përherë referencë për gjeneratat  e reja të aktrimit dhe shembull se si duhet ta duam atdheun dhe profesionin.

Ngushëllimet më të thella Familjes dhe tërë komunitetit të artistëve për këtë humbje të madhe!

U prehtë në paqe shpirti i tij!

A.A.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dy autogola dhe Messi “show”, Barcelona “manita” ndaj Getafes

Nuk e pati të lehtë sa duket nga rezultati, por Barcelona arriti të marrë tre pikë ndaj Getafes dhe të vazhdojë ndjeksjen...

Kosova VR siguron kalimin në Ligën e Dytë

Kampionati në Ligën e Tretë të futbollit kosovar ka për t’i zhvilluar edhe tri ndeshje deri në mbyllje të këtij edicioni, mirëpo...

Napoli turpëron Lazion

Napoli ka marrë një fitore spektakolare në shtëpi ndaj Lazios me shifrat e thella 5:2, duke i turpëruar kryeqytetasit.

Adnan Januzaj realizon gol për Sociedadin

Futbollisti shqiptar me pasaportë belge, Adnan Januzaj ka arritur të shënojë gol në sfidën që skuadar e tij Real Sociedad po e...

Recent Comments