No menu items!
Ballina KRYESORE Tovërlani: Nëse kampionati nuk fillon më 12 shtator do të ketë pasoja

Tovërlani: Nëse kampionati nuk fillon më 12 shtator do të ketë pasoja

Drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës sot pritet ta kenë një takim në Ministrinë e Shëndetësisë, ku edhe mund të vendosin për fatin e kampionatit nëse do të nisë me 12 shtator ashtu siç ishte paralajmëruar apo do të shtyhet.

Gjendja me pandeminë koronavirus në Kosovë edhe pse vazhdon të mbetet e rënduar, gjithsesi në ditët e fundit ka shënuar një rënie sa i përket të infektuara.

Kjo sikur dha shpresa se garat mund të nisin, por megjithatë dilemat janë të mëdha.

Trajneri i mirënjohur kosovar Afrim Tovërlani, ka thënë se personalisht mendon se kampionati duhet të nisë, pasi nëse shtyhet duke i parë edhe pauzat që do t’i kenë gjatë ndeshjeve të Kombëtareve, atëherë futbollistët do të jenë shumë të ngarkuar ku duhet të luajnë çdo tri ditë dhe kjo mund ta rrezikojë shumë shëndetin e tyre.

“Personalisht mendoj që kampionati duhet të fillojë”, ka thënë fillimisht Tovërlani për “Zeri.info”, duke shtuar.

“Duhet gjithsesi të bëhen testet për COVID-19 dhe kjo besoj se mund të kryhet shumë shpejt. Sa i përket përgatitjeve, ekipet janë të përgatitura sepse ka një muaj që të gjithë stërvitin”, ka vlerësuar trajneri i Feronikelit i cili mendon se shtyrja mund të ketë pasoja.

“Nëse shtyhet do të jetë edhe më vështirë, sepse janë 18 ndeshje kampionale dhe dy të Kupës. Pastaj pauza shkaku i Përfaqësueses, do të hyjmë në dimër dhe të zhvillojmë ndeshje çdo tri ditë. Kjo do të jetë katastrofale për shëndetin e futbollistëve. Do të ketë lodhje dhe lëndime. Pra kështu mendohet për shëndetin?”, ka përfunduar Afrim Tovërlani.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Nga maji, tifozët do të lejohen në ndeshjet e Serie A

Kryeministri italian, Mario Graghi ka shpallur masat e reja për Covid-19. Ai deklaroi se nga prilli, sportet si futsall,...

Zemërgjerësia e Neymarit, paguan 142 punëtorë pa punuar

Neymar Junior shkëlqen edhe në luftën kundër Koronavrusit, me pandeminë që po shkatërron planetin dhe po godet fort Brazilin.

Dy gola për katër minuta, mbyllet me spektakël pjesa e parë në sfidën Everton – Tottenham

Pjesa e parë e Everton-Tottenham, ndeshja hapëse e javës së 32-të të Premier Leagues, është mbyllur me rezultatin 1-1.

Presidentja Osmani: Xhudistet tona të arta me medalje e me shpirt, po e ngrisin Republikën tonë lart e më lart!

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka vlerësuar lartë punën e xhudistëve kosovarë në garat ndërkombëtare në veçanti, Distria Krasniqin. Krasniqi, sot fitoi medaljen...

Recent Comments