No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Rui Costa “masakron” Cavanin: S’i mund të kërkosh 10 milionë euro, kur...

Rui Costa “masakron” Cavanin: S’i mund të kërkosh 10 milionë euro, kur je 34 vjeç?!

Manuel Rui Costa, drejtori sportiv i Benfica, foli për mosardhjen e Edinson Cavani. Ja deklaratat e tij për mikrofonat e “Benfica TV”: “Cavani? Ne e kemi bërë tonën. Ai donte 10 milionë euro rrogë në sezon, çka për ne nuk ishte e logjikshme. Ne i kemi afruar deri në 7 milionë euro. Një lojtar pothuajse 34 vjeç nuk mund të kërkojë ato shifra. Sot lojtarët janë lodra në duart e menaxherëve. Më thoni, si mund të bëhet një investim i tillë.

Kjo do të thotë që paga e të gjithë ekipit duhet të rritet. Sidoqoftë, është edhe faji i menaxherëve dhe i klubeve. Bota e futbollit duhet t’i njohë vetes një zvogëlim në shpenzime, me paga fikse. Ju pretendoni se jeni më i forti në botë, por a e keni provuar këtë në fushë? Ok, 10 milionë euro, sepse jeni Messi apo Ronaldo. Pjesa tjetër e lojtarëve duhet të përshtatet, me paga të qëndrueshme për klubet.

Unë shoh djem që shkojnë nga të rinjtë në ekipin e parë dhe pas gjysmësezoni të bërë në nivele të mira, trokasin në derë për më shumë para: Jam duke luajtur mirë, dua 2 milionë në sezon, përndryshe do të largohem. Dhe çfarë ka bërë? Disa gola dhe dy lojëra të mira. Nuk mundet diçka e tillë. Janë 24-vjeçarë që marrin 7, 8 milionë euro, kjo nuk është normale. Unë them që të gjithë duhet të vendosim një kufi, përndryshe futbolli është i destinuar të falimentojë së shpejti”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Edhe një medalje e madhe për Kosovën, Akil Gjakova në finale të Evropianit

Kosova ka siguruar edhe një medalje në Evropianin e xhudos në Lisbonë. Akil Gjakova ka kaluar në finale të kategorisë deri 73 kilogramë. Akili...

Ylli i Chelsea-t zbulon prapaskenën: Doja të tërhiqesha në moshën 17 vjeç

Jorginho, mesfushori i Chelsea-t, është rrëfyer në një intervistë të dhënë për Daily Mail. “Po të isha bërë një futbollist profesionist në Brazil, do të...

Akili i pathyeshëm, kalon në gjysmëfinale të Evropianit

Me katër fitore, një pa luftë, Akil Gjakova arrin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian, që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Në çerekfinale mundi rusin...

Sot përballja e dy trajnerëve karizmatik

Superliga e Kosovës sot sjell dy përballje interesante. Llapi që po lufton për ekzistencë, viziton Gjilanin. Ismet Munishi si trajner i ‘Skifterave’ për herë të...

Recent Comments