No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR A do të hapen stadiumet në Serie A? Vjen përgjigjja e prerë...

A do të hapen stadiumet në Serie A? Vjen përgjigjja e prerë e autoriteteve

Kryeministri Giuseppe Conte hedh poshtë mundësinë e hapjes së stadiumeve gjatë kësaj faze të pandemisë Covid-19. Këto janë fjalët e tij në festën e gazetës “Il fatto”: “Sa më përket mua, prania e tifozëve në stadium është si një tubim, ku distanca sociale është e pamundur. Nuk po flas këtu për qëndrimin në shkallët e stadiumeve, por për fazën e hyrjes dhe daljes prej tyre. Kjo hipotezë është absolutisht e papërshtatshme”.

Edhe drejtori i Institutit të Lartë të Shëndetit në fqinjin tonë të përtej Adriatikut, Silvio Brusaferro, është pozicionuar kategorikisht kundër hapjes së stadiumeve në Serie A: “Nuk ka ende kushte për evente dhe ndeshje me publik. Mos u shqetësoni për kësi gjërash, përkundrazi, kemi nevojë për shumë vëmendje, ndërgjegjësim. Njerëzit duhet të dinë si të ruhen dhe të jetojnë me këtë virus. Të dhënat e këtyre ditëve janë për shkak të sjelljes së gushtit.

Grumbullimet masive konsiderohen në botë si niveli më i lartë i rrezikut, që nuk lidhet vetëm me ngjarjen. Ka një sërë problemesh në menaxhimin e hyrjes dhe daljes së njerëzve nga stadiumet. CTS beson se aktualisht nuk ka kushte për evente me spektatorë. Shqetësimi është gjithashtu që të mos mbingarkohet sistemi me faktorë të tjerë të rrezikut”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Edhe një medalje e madhe për Kosovën, Akil Gjakova në finale të Evropianit

Kosova ka siguruar edhe një medalje në Evropianin e xhudos në Lisbonë. Akil Gjakova ka kaluar në finale të kategorisë deri 73 kilogramë. Akili...

Ylli i Chelsea-t zbulon prapaskenën: Doja të tërhiqesha në moshën 17 vjeç

Jorginho, mesfushori i Chelsea-t, është rrëfyer në një intervistë të dhënë për Daily Mail. “Po të isha bërë një futbollist profesionist në Brazil, do të...

Akili i pathyeshëm, kalon në gjysmëfinale të Evropianit

Me katër fitore, një pa luftë, Akil Gjakova arrin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian, që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Në çerekfinale mundi rusin...

Sot përballja e dy trajnerëve karizmatik

Superliga e Kosovës sot sjell dy përballje interesante. Llapi që po lufton për ekzistencë, viziton Gjilanin. Ismet Munishi si trajner i ‘Skifterave’ për herë të...

Recent Comments