No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR “Samiti” me babain e kapitenit, zbulohet oferta e Bartomeut për Messin

“Samiti” me babain e kapitenit, zbulohet oferta e Bartomeut për Messin

Në fillim të këtij muaji, pas humbjes poshtëruese 8-2 të Barcelonës ndaj Bayern Munich, në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, filluan të dilnin lajmet se Messi e kishte informuar skuadrën katalanase se dëshiron të largohet. Çështja kryesore në çdo largim të mundshëm, sidoqoftë, vjen në formën e kontratës së superstarit argjentinas, e cila kuptohet se ruan një klauzolë, në bazë të cilës mund të ikë falas në fund të çdo sezoni, me kusht që të bëjë njoftimin e duhur të klubit.

Për ta përdorur këtë klauzolë gjatë një sezoni normale, Messi kërkohet ta informojë Barçën për dëshirën e tij në maj. Këtë vit, megjithatë, për shkak të pandemisë, Barcelona beson se ylli i saj duhej ta kishte bërë këtë në qershor. Si rezultat, klubi Blaugrana pohon se klauzola e lirimit të Messit prej 700 milionë eurosh është ende aktive.

Ky qëndrim më pas u mbështet zyrtarisht nga La Liga, gjatë fundjavës, me nënvizimin e klauzolës së lartpërmendur të lirimit. Pra, kjo kaluzolë duket se përfaqëson rrugën e vetme të largimit të gjashtë herë fituesit të “Topit të Artë” nga “Camp Nou”, aktualisht. Barcelona është e vendosur në qëndrimin e saj, ndaj një takim midis babait dhe menaxherit të Messit, Jorge, thuhet se do të zhvillohet më vonë, këtë javë. E mërkura ishte data, që fillimisht u raportua për bisedimet në fjalë, megjithëse disa informacione të tjera saktësojnë se mund të jetë e enjtja.

Pavarësisht nga data, siç u përmend më lart, kohët e fundit kanë dalë në dritë disa njohuri për atë që do të ndodhë gjatë takimit. Sipas korrespodentit të ESPN në Barcelonë, presidenti Josep Maria Bartomeu është i vendosur t’i ofrojë Messit një marrëveshje të re 2-vjeçare gjatë bisedimeve. Sidoqoftë, Jorge do të kërkojë që Messi të lejohet të largohet falas. Pavarësisht se çfarë mund të ndodhë në takim, duket sikur Messi beson se koha e tij në “Camp Nou” ka mbaruar. Kapiteni nuk është paraqitur tashmë në testin e skuadrës për Covid-19, gjatë fundjavës, mungoi edhe në e trajnimin e së hënës.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dy autogola dhe Messi “show”, Barcelona “manita” ndaj Getafes

Nuk e pati të lehtë sa duket nga rezultati, por Barcelona arriti të marrë tre pikë ndaj Getafes dhe të vazhdojë ndjeksjen...

Kosova VR siguron kalimin në Ligën e Dytë

Kampionati në Ligën e Tretë të futbollit kosovar ka për t’i zhvilluar edhe tri ndeshje deri në mbyllje të këtij edicioni, mirëpo...

Napoli turpëron Lazion

Napoli ka marrë një fitore spektakolare në shtëpi ndaj Lazios me shifrat e thella 5:2, duke i turpëruar kryeqytetasit.

Adnan Januzaj realizon gol për Sociedadin

Futbollisti shqiptar me pasaportë belge, Adnan Januzaj ka arritur të shënojë gol në sfidën që skuadar e tij Real Sociedad po e...

Recent Comments