No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR “Tuttosport” rendit arsyet: Juventusi, asnjë shans për Messin

“Tuttosport” rendit arsyet: Juventusi, asnjë shans për Messin

Sado magjepsëse duket hipoteza për t’i parë bashkë Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon, në një ekip, te Juventusi, do të jetë e vështirë që kjo të materializohet merkaton e kësaj vere. Ndërsa stuhia ka shpërthyer në klubin katalanas, si pasojë e letrës me të cilën Messi njoftoi dëshirën për t’u larguar nga “Camp Nou”, po qarkullojnë zëra për destinacionet e mundshme të fenomenit argjentinas.
Manchester City është kredituar me shanset më të mira (me Guardiolën vendimtar, duke marrë parasysh marrëdhënien që ka me Messin), PSG mund të faktorizohet duke luajtur përdorur Neymar, ndërsa Interi mbetet në “ankand”, megjithëse me shanse shumë më të ulëta. Juventusi, nga ana tjetër, nuk e konsideron veten pjesëmarrës në “ankand”, sipas “Tuttosport”, për disa arsye, që do të shtjellohen më poshtë. Në fakt, dje qarkulluan zëra në Francë për një kontakt të drejtuesve bardhezinj me babanë e Messit, gjë për të cilën kishte raportuar “L’Equipe”, por ato mohohen me forcë.
Ana ekonomike
Juventusi nuk është i interesuar për Messin, sepse situata ekonomike e bën të pamundur jetësimin e kësaj ideje. Në një treg ku klubi bardhezi po përpiqet të shkurtojë pagat, të sjellësh një lojtar, që fiton 100 milionë euro bruto, nuk do të ishte saktësisht një ide e mirë. Është e vërtetë që, siç demonstroi Juventusi me Ronaldon, kampionët e këtij niveli çojnë në rritje të të ardhurave, që gjithashtu mund ta paguajnë plotësisht investimin, por skenari ndërkombëtar po përballet me një krizë të rëndësishme ekonomike prej Covid-19. Ekziston një mundësi konkrete që sektori tregtar mund të pësojë rënie të të ardhurave ose, në çdo rast, të luftojë për të rritur vëllimin e biznesit. Me pak fjalë, rrethanat do ta bënin investimin e Messit të peshonte pothuajse tërësisht mbi supet e klubit. Dhe, ndoshta, vetëm supet e Manchester City ose PSG mund ta mbajnë atë peshë tani për tani.
Probleme juridike
Pastaj, ka një pikëpyetje të hapur juridike. Messi ka njoftuar Barcelonën se dëshiron të përdorë klauzolën, që i lejon atij të largohet falas. Një klauzolë që skadoi në qershor, por në interpretimin e Messit mund të përdoret sot, pasi sezoni është shtyrë me dy muaj për shkak të virusit. Kjo sigurisht do të hapë një betejë ligjore dhe klubi që do të nënshkruante Messin si transferim i lire do të rrezikonte të shihte që transferimi të anulohej (ose më keq akoma, duhet të paguante një kompensim maksimal të Barcelonës, 700 milionë euro), nëse gjykatat (ndoshta CAS i Gjenevës) do të binin dakord. Edhe ky problem, në sytë e Juventusit është një arsye e mirë për të mos iu bashkuar garës për Messin.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Penza fiton ndaj Prishtinës dhe kalon në finale

Pikët e amerikanës Gabrielle Cooper, me sirenë ia siguroi finalen Penzës në “play-offin” e Superligës për femra. Penza ka...

Dortmundi skuadra e parë në Europë që u jep hapësirë më së shumti të rinjve

Observatori i Futbollit, CIES, ka publikuar ditën e sotme një tjetër studim të kryer prej tyre, ku listojnë klubet më të mira...

Gafa e portierit të Fenerbahçes bëhet “hit” në internet

Gafa e portierit të Fenerbahçes, Atlai Bajindir është duke bërë xhiron e internetit. Gardiani 22-vjeçar, pësoi një gol të çuditshëm në sfidën...

Dardanët e rinj arrijnë në Sofje

Kombëtarja e Kosovës U17 ka arritur në Sofje, ku më 14 dhe 16 prill do t’i luajë dy ndeshje miqësore me Kombëtaren...

Recent Comments