No menu items!
Ballina FUTBOLLI MBARËKOMBËTAR Shkëndija, Renova dhe Teuta kalojnë tutje në Europa League

Shkëndija, Renova dhe Teuta kalojnë tutje në Europa League

Skuadra e Shkëndijës së Tetovës është kualifikuar duke eliminuar skuadrën e Sumqayit nga Azerbejxhani me rezultat 0-1, kurse Renova e ka mundur skuadrën e Alashkert FC nga Armenia.

Dy skuadrat shqiptare nga Maqedonia luajtën jashtë. Të pafat ishin vetëm Shkupi, të cilët u eliminuar nga Neftchi, skuadër nga Azerbajxhani.

Sumqayit fc – Shkëndija FC 0-2

Shkëndija e Tetovës ka fituar me rezultat të ngushtë në Azerbejxhan kundër skuadrës Sumqayit. Tetovarët e kaluan këtë rang pa u lodhur shumë duke e mposhtur azerbejxhanësit me anë të një penalltie.

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 0-0 ku skuadra tetovare ishte më e mirë por nuk arritën që të shënojnë gol.

Në pjesën e dytë Shkëndija prapë sulmoi por erdhi të goli vetëm në minutën e 56 nga penalltia ku u tregua i saktë Besart Ibrahimi.

Shkëndija do ta dyfishonte epërsinë në minutën e 89-të me anë të Ljupche Doriev, për ta vulosur kështu fatin e këtij takimi.

Alashkert FC – Renova 0-1

Me rezultat identik në rrethin e dytë të Europa Ligës ka kaluar edhe skuadra e Renovës që ka eliminuar Alashkertin e Armenisë.

Renova nuk ishte më e mirë në pjesën e parë se armenasit por në pjesën e dytë u këndell dhe arritën që të kalojnë në epërsi me anë te Nenad Miskovski në minutën e 58-të.

FC Neftchi – FC Shkupi 2-1

Rezultatin pozitivë të skuadrave shqiptare që vinë nga kampionati i Maqedonisë Veriore nuk e pati vetëm Shkupi, të cilët u eliminuan nga FC Neftchi.

Edhe pjesa e parë e këtij takimi përfundoi me rezultat të barabartë 0-0.

Neftchi shënoi në pjesën e dytë me anë te Sabir Bougrine në minutën e 66. Gjërat u vështirësuan për shkupjanët pasi që në minutën e 70-të Goudiaby Oumar mori kartonin e dytë të verdhë dhe mandej të kuqin duke u larguar nga ndeshja.

Neftchi do të shënonte edhe një gol në minutën e 88-të me Anton Krivotsyuk .

Krejt çka bëri Shkupi në këtë ndeshje ishte një gol në minutat shtesë të takimit ku do të shënonte Dembo Darboe për rezultat 2-1.

Teuta “shtang” izraelitët e Beitar, fiton bindshëm dhe kalon në turin e dytë

Ishte skuadra më e “keqtrajtuar” ng shorti i turit të parë eliminator të Europa Leagues, por Teuta ia doli të bëjë surprizën e madhe, duke mposhtur izraelitët e Beitar Jerusalemit me shifrat 2-0 dhe duke u kualifikuar për në turin e dytë.

Skuadra e Edi Martinit zhvilloi një 90-minutësh fantastik në “Niko Dovana”, pasi kaloi në avantazh, diti të vuajë për minuita të tëra dhe në fund shpërdoroi edhe disa mundësi shënimi, para se të gjente golin e sigurisë për vijimin e aventurës europiane.

“Djemtë e detit” gjetën golin e avantazhit që në minuitën e gjashtë, kur pas një krosimi nga krahu i majtë i sulmit, ishte sulmuesi i ardhur pak ditë më parë nga Skënderbeu, Blerim Krasniqi që kërceu dhe gjuajti saktë me kokë, duke dërguar topin në rrjetë.

Ky gol çoi në shinat e duhura ndeshjen për durrsakët, që mbroheshin mirë dhe qarkullonin topin, duke mos u dhënë aspak mundësi izraelitëve të shfaqen kërcënues në zonën e portës së Stivi Frashërit.

Ky i fundit u bë hero i durrsakëve në minutat e para të pjesë së dytë, kur izraelitët krijuan disa mundësi të mira shënimi, por topi nuk përfundoi në rrjetë, pasi Frashëri ishte gjithmonë në lartësinë e detyrës, duek bërë disa pritje të bukura.

Lexoi mirë e me guxim ndeshjen edhe Edi Martini, që në minutat e fundit freksoi sulmin, duke hedhur në fushë shkodranët Gruda e Hebaj, ndërsa pikërisht ky i fundit arriti të shënojë edhe golin e sigurisë, duke mbyllur llogaritë e ndeshjes.

Pas Tiranës, tashmë Teuta bëhet e dyta skuadër shqiptare që do të luajë në turin e dytë eliminator të Ligës së Europës, me shpresën që numri të rritet edhe më shumë, duke qenë se sonte do të vendoset edhe fati i Laçit e Kukësit.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Futbollisti i Ferizajt i shpëton më të keqes, kthehet në shtëpi shëndosh e mirë

Futbollisti i Ferizajt, Thesar Ismajli u lëndua sot gjatë ndeshjes kundë Ulpianës. Gjendja e tij ishte mjaft kritike, ku...

E mahnitshme, Kosova më e mira e Evropianit

Sukses të jashtëzakonshëm kanë arritur xhudistët kosovarë. Kosova është përfaqësuesja më e suksesshme në Evropianin që të dielën përfundoi në Lisbonë të...

FFK reagon për incidentet e kësaj fundjave

Kjo fundjavë në futbollin e Kosovës u përcjell me disa incidente dhe me dhunë në ndeshje të Ligës së Parë dhe të Ligës së...

Sulmohet gjyqtari kryesor në ndeshjen mes Ferizajt dhe Ulpianës, intervenon edhe Policia e Kosovës

Dueli ndërmjet Ferizajt dhe Ulpianës nuk e ka gjetur fundin. Takimi është ndërprerë në minutën e 95-të, pasi që gjyqtari kryesor i ndeshjes Petrit...

Recent Comments