No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Messi fut Barçën në kaos, iniciohet mocion mosbesimi ndaj Bartomeu

Messi fut Barçën në kaos, iniciohet mocion mosbesimi ndaj Bartomeu

Jordi Farré, kandidat aspirues për presidencën e Barçës, u paraqit këtë të mërkurë, në orën 09:00 të mëngjesit në klub, për të iniciuar mocion mosbesimi ndaj Josep Maria Bartomeu. “Siç thashë dje, unë sapo dorëzova një letër, për të kërkuar mocion mosbesimi kundër Josep Maria Bartomeu dhe gjithë bordit të tij të drejtorëve. Ata nuk mund të jenë më në komandën e klubit për anjë minutë tjetër”, – shroi në llogarinë e tij në Twitter.
Pavarësisht se nuk ka aspak mundësi për presidencën, Farré ka vendosur të hedhë një hap përpara dhe të përpiqet të aktivizojë një proces, që nuk është i thjeshtë dhe që kurrë nuk ka ecur përpara, por që tani merr formë për shkak të insistimit të Bartomeu, që të mos largohet nga drejtimi deri në mars. Të paktën, deri mbrëmjen e së martës, Josep Maria Bartomeu nuk kishte qëllim dorëhiqej, duke lënë dikë nga bordi i tij në detyrë dhe të avanconte zgjedhjet. Ai nuk dëshiron të rrëzohet nga “burofaksi” i Messit, në të cilin kërkoi largimin nga Barcelona.

Kandidatët me mundësi më të mëdha për stolin e Barçës, Joan Laporta, Víector Font, Emili Rousaud dhe Agustí Benedito, nuk e kanë shprehur publikisht qëllimin e tyre për të paraqitur mocion mosbesimi, veçmas ose bashkërisht. Por, e vërteta është se kjo është mënyra e vetme për ta larguar legalisht bordin e drejtorëve dhe Bartomeu para marsit, nëse nuk ka ndonjë ndryshim kursi në mendjen e presidentit.
Sipas nenit 5 të statutit të Barçës, çdo përpjekje për mocion mosbesimi duhet të bashkojë 15 për qind të anëtarëve me të drejtë vote në klub dhe procedura duhet kryer brenda 14 ditëve. Në zgjedhjet e fundit, për shembull, lista zgjedhore e Barcelonës ishte 109.637 anëtarë, kështu që 15% e nënshkrimeve të kërkuara do të ishin më shumë se 16.500. Nëse tejkalohet ky hap, do të fillohej një proces votimi, në të cilin mocioni i mosbesimit do të shkonte përpara vetëm nëse fiton votat e favorshme; dy të tretat ose më shumë të votuesve, me kusht që numri i këtyre të jetë së paku 10 për qind e votuesve.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dy autogola dhe Messi “show”, Barcelona “manita” ndaj Getafes

Nuk e pati të lehtë sa duket nga rezultati, por Barcelona arriti të marrë tre pikë ndaj Getafes dhe të vazhdojë ndjeksjen...

Kosova VR siguron kalimin në Ligën e Dytë

Kampionati në Ligën e Tretë të futbollit kosovar ka për t’i zhvilluar edhe tri ndeshje deri në mbyllje të këtij edicioni, mirëpo...

Napoli turpëron Lazion

Napoli ka marrë një fitore spektakolare në shtëpi ndaj Lazios me shifrat e thella 5:2, duke i turpëruar kryeqytetasit.

Adnan Januzaj realizon gol për Sociedadin

Futbollisti shqiptar me pasaportë belge, Adnan Januzaj ka arritur të shënojë gol në sfidën që skuadar e tij Real Sociedad po e...

Recent Comments