No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Messi-Barcelona, është luftë totale!

Messi-Barcelona, është luftë totale!

Leo Messi dëshiron të largohet nga Barcelona pas 16 sezoneve në ekipin e pare, me të cilin ka fituar gjithçka. Lojtari ka dërguar një faks në klub, duke shprehur dëshirën e tij për të ekzekutuar klauzolën e parashikuar në kontratën aktuale, sipas së cilës argjentinasi pretendon se mund të largohet në mënyrë të njëanshme nga klubi në fund të çdo sezoni. Në parim, ajo klauzolë mbaroi para 10 qershorit, por atipika e këtij “ushtrimi” për shkak të koronavirusit hap rrugën për të kërkuar të zbatohet edhe tani. Ky konsiderohet si hapi i parë në negociatat për largim, teksa klauzola e tij është 700 milionë euro.
Leo do të mbështetet në faktin se fryma e ligjit tregon se ai mund ta përdorë atë klauzolë lirimi, sepse flitet për në fund të çdo sezoni. Nëse u caktua 10 qershori, parashihej një sezon normal, jo si ky i fundit, që u shty në kohë prej pandemisë. Kjo klauzolë kishte një afat kohor, që lojtari ta komunikonte dëshirën për largim 20 ditë para se të mbaronte kontrata. Por, ky sezon ka qenë shumë i pazakontë dhe përfundoi në mes të gushtit. Ka dokumente të nënshkruara nga Barcelona dhe FIFA, që shprehen në këtë kuptim, se sezoni përfundon kur të luhet ndeshja e fundit.
Klubi, nga ana e tij, e kupton që afati i klauzolës skadoi më 10 qershor, por mbetet kontrata e vlefshme. Kjo është përgjigjja për argjentinasin, bashkë me dëshirën që ai të qëndrojë te Barcelona. Pozicione krejt të kundërta, edhe sot do të vazhdojë “tërmeti” në Katalonjë, sepse po flasim për asgjë më pak se largimi i lojtarit më të mirë në historinë e Barçës. Reagimet ishin të shpejta. Bartomeu u takua me disa prej anëtarëve të bordit për të parë se çfarë pozicioni të merrte në dritën e dëshirës së Messit për t’u larguar nga klubi.
Ndërsa takimi po zhvillohej, disa tifozë u mblodhën përpara zyrave dhe kërkuan dorëheqjen e Bartomeu. Policia i shpërndau ato disa orë më vonë për arsye shëndetësore, ndërsa reagimet në rrjetet sociale pasuan njëra-tjetrën. Luis Suárez duartrokiti vendimin e mikut të tij në rrjetet sociale. Puyol, gjithashtu, i dha mbështetjen e tij të plotë. Të gjithë janë shumë kritikë ndaj presidentit dhe kërkojnë dorëheqjen e tij. Largimi i Leos do ta fundoste edhe më klubin. Në nivelin sportiv do të ishte humbje e madhe, ndërsa në atë të imazhit të Barcelonës, një katastrofë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Futbollisti i Ferizajt i shpëton më të keqes, kthehet në shtëpi shëndosh e mirë

Futbollisti i Ferizajt, Thesar Ismajli u lëndua sot gjatë ndeshjes kundë Ulpianës. Gjendja e tij ishte mjaft kritike, ku...

E mahnitshme, Kosova më e mira e Evropianit

Sukses të jashtëzakonshëm kanë arritur xhudistët kosovarë. Kosova është përfaqësuesja më e suksesshme në Evropianin që të dielën përfundoi në Lisbonë të...

FFK reagon për incidentet e kësaj fundjave

Kjo fundjavë në futbollin e Kosovës u përcjell me disa incidente dhe me dhunë në ndeshje të Ligës së Parë dhe të Ligës së...

Sulmohet gjyqtari kryesor në ndeshjen mes Ferizajt dhe Ulpianës, intervenon edhe Policia e Kosovës

Dueli ndërmjet Ferizajt dhe Ulpianës nuk e ka gjetur fundin. Takimi është ndërprerë në minutën e 95-të, pasi që gjyqtari kryesor i ndeshjes Petrit...

Recent Comments