No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Tifozët e Manchester UTD tallen me zikaltrit: Ky është Lukaku që njohim…

Tifozët e Manchester UTD tallen me zikaltrit: Ky është Lukaku që njohim…

Në finalen e mbrëmshme, Lukaku e la shenjën e tij, edhe nëse jo siç pritej. Sulmuesi i Interit e shkruajti emrin e tij në dy gola, gjatë finales së “Europa League”, por në njërin nga rastet shënoi në portën e gabuar. Devijimi i topit prej tij, në rastin e roveshiatës së bukur të Diego Carlos, përfundoi në rrjetën e Interit, duke i hapur rrugën triumfit të andaluzianëve. Një “shaka e egër” për belgun, që i kishte bërë të ëndërronin tifozët zikaltër. Këta të fundit, teksa “hanë thonjtë” e tyre, janë të detyruar të durojnë edhe ngacmimet e homologëve të… Manchester United.

Frika se ish-qendërsulmuesi i tyre do ta fitonte trofeun si yll, ndër të tjera duke mposhtur ekipin, që eliminoi “Djajtë e Kuq” në gjysmëfinale, ishte e dukshme te tifozët e skuadrës nga “Old Trafford”. Dhe, pas avantazhit momental të Interit, shumë prej tyre kishin filluar me mesazhet: “Prisni se ka ende lojë…” Në fund të fundit, tifozët e Manchester United kurrë nuk kanë pasur një pozicion të paqartë në lidhje me lamtumirën e belgut. Disa e morën atë si një çlirim, të tjerët si demonstrim tjetër se në “Old Trafford”, as lojtarë të klasit botëror nuk mund të performojnë në maksimum. Një përshtypje që sezoni i parë zikaltër i Lukakut, me 34 gola në llogarinë personale, duket se konfirmon plotësisht.

Por, më pas erdhi fatkeqësia…, goli numër 35, i vetmi në portën e gabuar. Dhe rrjetet sociale shpërthyen. “Lukaku shënon si Ole në finale, është për të ardhur keq që e bën këtë në portën e gabuar”, – komentoi dikush, duke bërë lidhjen mes autogolit fatal të belgut me golin e Solskjaer, i cili në vitin 1999 i dha trofeun Manchester United në finalen e Champions-it, kundër Bayern Munich. Dikush tjetër shkroi edhe më keq: “Më në fund, kontrolli i parë i topit nga Lukaku dhe gol…”. Referenca është e qartë për teknikën themelore të sulmuesit, një nga arsyet pse shumë e kritikuan atë në Manchester. Fraza më e njohur? “Ky është Lukaku që njohim”, i përsëritur në disa “tweet”, pas autogolit të belgut. Megjithatë, këto shaka nuk e eklipsojnë aspak kontributin personal të sulmuesit, i cili zhvilloi një sezoni mbresëlënës, pavarësisht se në fund mbeti duarbosh, pa trofe.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Futbollisti i Ferizajt i shpëton më të keqes, kthehet në shtëpi shëndosh e mirë

Futbollisti i Ferizajt, Thesar Ismajli u lëndua sot gjatë ndeshjes kundë Ulpianës. Gjendja e tij ishte mjaft kritike, ku...

E mahnitshme, Kosova më e mira e Evropianit

Sukses të jashtëzakonshëm kanë arritur xhudistët kosovarë. Kosova është përfaqësuesja më e suksesshme në Evropianin që të dielën përfundoi në Lisbonë të...

FFK reagon për incidentet e kësaj fundjave

Kjo fundjavë në futbollin e Kosovës u përcjell me disa incidente dhe me dhunë në ndeshje të Ligës së Parë dhe të Ligës së...

Sulmohet gjyqtari kryesor në ndeshjen mes Ferizajt dhe Ulpianës, intervenon edhe Policia e Kosovës

Dueli ndërmjet Ferizajt dhe Ulpianës nuk e ka gjetur fundin. Takimi është ndërprerë në minutën e 95-të, pasi që gjyqtari kryesor i ndeshjes Petrit...

Recent Comments