No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR SEVILLA-INTER: anatomia e finales!

SEVILLA-INTER: anatomia e finales!

Sevilla përballet me Interin në finalen e UEFA Europa League të premten në Këln: nëse nuk jeni një përkrahës i zikaltërve apo andaluzëve, për kë do të brohorisni? Natyrisht, UEFA.com fton të gjithë të shikojnë lojën për kënaqësi të pastër sportive, por ndonjëherë zgjedhja e një ekipi është më argëtuese: nëse nuk e dini se cilin të zgjidhni, merrni parasysh kriteret e mëposhtme dhe fjalët e Paolo Menicuçi dhe Joe Ëalker, korrespondentët e Interit dhe Sevillas. Ngjyrat sociale Seville: e bardhë dhe e kuqe Inter: e zezë dhe blu Kombet e përfaqësuara në ekip Sevilla: Argjentina, Brazili, Republika Çeke, Franca, Maroku, Hollanda, Serbia Inter: Argjentina, Belgjika, Kili, Kroacia, Danimarka, Anglia, Franca, Hollanda, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Uruguaji.

Pse do të fitojë? Sevilla: Për shkak se Sevilla gjithmonë fiton Europa League, kjo është ajo që ata bëjnë më së miri. Përvoja e saj në kompeticion e ka konfirmuar nuk e njeh termin “e dyta” dhe kjo do të jetë finalja e gjashtë: padyshim, ai ka fituar pesë të mëparshëm. Inter: Sepse është parë rrallë një grup të tillë të bashkuar, ku skuadra vjen para çdo lojtari të vetëm. Djemtë e Antonio Conte të gjithë renditen në të njëjtin drejtim dhe duket se kanë arritur kulmin e tyre pak para finales. CV Sevilla: Ndër klubet më të vjetra në Spanjë (i pari ishte nga Skocia), Sevilla ka fituar Kupën UEFA / UEFA Europa League pesë herë që nga viti 2006, si dhe pesë Kupat e Mbretit. Maradona, Simeone, Sergio Ramos dhe Dani Alves kanë luajtur! Inter: “Grande Inter” i Helenio Herrera fitoi dy Kupa Evropiane në vitet 1960, ndërsa Interi gjerman i Andreas Brehme, Lothar Matthäus dhe Jürgen Klinsmann ngriti të parin nga tre Kupat e UEFA-s në vitet 1990. Në 2009/10, fitorja e Ligës së Kampionëve të UEFA-s me José Mourinho kompletoi Tripletën!

Lojtari më përfaqësues Sevilla: Éver Banega – një gëzim për sytë kur sheh lojtarin argjentinas, duke dirigjuar mesfushën në ekipin e Julen Lopetegui. Ai gjithashtu do të ketë një motivim shtesë në Këln, pasi ka kaluar sezonin 2016/17 me zikaltërit, pasi fitoi në Europa League në dy sezonet e mëparshme në Sevilla. Inter: Romelu Lukaku – Gjithmonë i gatshëm të hedhë një hap më tej dhe të kalojë një fjalë të mirë për shokët e tij të skuadrës (për më tepër në një gjuhë italiane të shkëlqyeshme). Belgu përjetoi një sezon të parë fenomenal në San Siro. Një ogur i mirë: në sezonin e parë me zikaltëirt (1997/98), Ronaldo shënoi 34 gola dhe fitoi Kupën e UEFA-s: para finales, Lukaku është 33. Të mbikqyrur Sevilla: i transferuar nga Bordeaux verën e kaluar, mbrojtësi 21-vjeçar Jules Koundé ka pjekurinë përtej viteve të tij, ndërsa i preferuari vendas Jesús Navas ka rikthyer veten si një sulmues i plotë pas vitesh si mbrojtës krahu.

Inter: Synimet e Lautaro Martinez nuk duhet të nënvlerësohen, por një vëmendje i kushtohet edhe Nicolò Barella, i cili mbërriti një vit më parë nga Cagliari. “Ai është në të gjithë fushën”, tha Lukaku mbi mesfushorin 23-vjeçar pas një fitoreje në çerekfinale kundër Leverkusen.

Trajnerët
Inter: si lojtar, Antonio Conte fitoi Kupën UEFA dhe Ligën e Kampionëve të UEFA me Juventusin, ndërsa si trajner i Juventusit fitoi tre tituj të ligës. Trajneri i Italisë nga viti 2014 deri në 2016, fitoi Premier League me Chelsea dhe mori stolin e Interit në vitin 2019.
Sevilla: Julen Lopetegui, trajner i Sevilla që nga viti 2019 dhe e ka kaluar tërë karrierën e tij të lojës (dhe pjesën më të madhe të karrierës së tij menaxheriale) në Spanjë. Trajneri i Porto nga 2014 në 2016, ai ishte trajner i Kombëtares Spanjolle nga 2016 deri në 2018.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dukagjini dhe Malisheva me fitore bindëse

Dukagjini dhe Malisheva kanë marrë fitoret e radhës për të vazhduar kështu luftën për inkuadrim në Superligë. Skuadra nga...

Shkëmbi i lumtur për fitoren në Drenas

Bledi Shkëmbi e ka vlerësuar si ndeshje shumë të vështirë ballafaqimin me Feronikelin. Trajneri i Ballkanit, Shkëmbi, megjithatë, i është gëzuar më...

Feronikeli humb, por Duro është i kënaqur me paraqitjen e ekipit!

Trajneri i Feronikelit, Klodian Duro, ka arsyetuar humbjen e skuadrës së tij ndaj Ballkanit. “Timonieri” i skuadrës nga Drenasi...

Drita fiton në “Riza Lushta”, ruan distancën me Ballkanin e Prishtinën

Goli i Festim Alidemës nga penalltia në minutën e 53-të, ia ka siguruar 3 pikë shumë të rëndësishme skuadrës së Dritës e...

Recent Comments