No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Bayern Munich-Lyon, “luftë” gjermano-franceze për Champions-in

Bayern Munich-Lyon, “luftë” gjermano-franceze për Champions-in

Liga e Kampionëve po afron me shpejtësi aktin e saj të fundit. Me çerekfinalen pas nesh, gjysmëfinalja e dytë do të luhet sonte, mes Bayern Munich dhe Lyon, duke kristalizuar finale e madhe të 23 gushtit, që do të luhet në stadiumin “Da Luz” të Lisbonës. Finalisti i parë u zbulua mbrëmë, PSG, pasi mposhti 3-0 gjermanët e RB Leipzig.

Skuadra franceze, e udhëhequr nga Rudi Garcia, arriti shumë larg në këtë kompeticion, pasi u rendit në vendin e dytë të Grupit G, pas Leipzig (dy fitore, dy barazime dhe dy humbje). Më pas, në mënyrë të papritur tejkaloi dy pengesa të mëdha, Juventusin në 1/8 finale (fitore 1-0 në Francë dhe humbje 2-1 në Torino) dhe Manchester City në çerekfinalen (3-1 në një ndeshje direkte, në “Alvalade” të Lisbonës).

Bayern i Hans-Dieter Flick, nga ana tjetër, gjatë këtij edicioni të Champions-it, fillimisht dominoi në Grupin B (gjashtë fitore në gjashtë ndeshje), pastaj eleminoi Chelsea (3-0 në Londër dhe 4-1 në shtëpi) në 1/8 finale. Fitorja tenistike në çerekfinale, 8-2 ndaj Barcelonës, tashmë ka hyrë në histori.

Lyon dhe Bayern janë takuar në tetë raste të tjera në Europë, gjithmonë në Ligën e Kampionëve. Bilanci është i favorshëm për bavarezët, që kanë arritur katër fitore, dy barazime dhe dy humbje. Të dyja skuadrat janë takuar tashmë në gjysmëfinale të kësaj gare. Ishte edicioni 2009-2010, kur gjermanët fituan në mënyrë të dyfishtë (1-0 në shtëpi dhe 3-0 në Francë).

Sa iu takon formacioneve, Rudi Garcia do të mbështetet përsëri te 3-5-2, në të cilin Denayer, Marcelo dhe Marçal do të përbëjnë vijën mbrojtëse, para poetierit Lopes. Në mesfushë, Dubois dhe Cornet do të kryesojnë krahët, ndërsa në sulm mund të startojë dueti Depay-Dembélé.

Formacioni i zakonshëm 4-2-3-1 për Flick, i cili para Neuer-it pritet të rreshtojë një mbrojtje me Boateng dhe Alaba në mes, Kimmich dhe Davies në krahë. Në pjesën e përparme, duke mbështetur sulmuesin e vetëm, Lewandowski, do të jetë një treshe e fuqishme; Gnabry, Muller dhe Perisic. Pavard është rikuperuar për stolin.

Ja formacionet e mundshme:
LYON (3-5-2): Lopes; Denayer, Marcelo, Marçal; Dubois, Caqueret, Guimarães, Aouar, Cornet; Depay, Dembélé.
BAYERN (4-2-3-1): Neuer; Kimmich, Boateng, Alaba, Davies; Goretzka, Thiago; Gnabry, Müller, Perisic; Lewandowski.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dy autogola dhe Messi “show”, Barcelona “manita” ndaj Getafes

Nuk e pati të lehtë sa duket nga rezultati, por Barcelona arriti të marrë tre pikë ndaj Getafes dhe të vazhdojë ndjeksjen...

Kosova VR siguron kalimin në Ligën e Dytë

Kampionati në Ligën e Tretë të futbollit kosovar ka për t’i zhvilluar edhe tri ndeshje deri në mbyllje të këtij edicioni, mirëpo...

Napoli turpëron Lazion

Napoli ka marrë një fitore spektakolare në shtëpi ndaj Lazios me shifrat e thella 5:2, duke i turpëruar kryeqytetasit.

Adnan Januzaj realizon gol për Sociedadin

Futbollisti shqiptar me pasaportë belge, Adnan Januzaj ka arritur të shënojë gol në sfidën që skuadar e tij Real Sociedad po e...

Recent Comments