No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Vjen edhe reagimi i Prishtinës: Gjibraltari s’lejoi ndeshjen, UEFA s’ka marrë vendim!

Vjen edhe reagimi i Prishtinës: Gjibraltari s’lejoi ndeshjen, UEFA s’ka marrë vendim!

Klubi i futbollit Prishtina ka thënë se ishin autoritetet e Gjibraltarit ato që s’lejuan zhvillimin e ndeshjes me Lincoln Red, dhe jo UEFA.

Në një njoftim të klubit, të parin sot për anulimin e ndeshjes parakualifikuese për Ligën e Evropës, klubi kryeqytetas ka thënë se i plotësonte kushtet për zhvillim të ndeshjes.

Takimi i sotëm u anulua për shkak se tetë futbollistë të Prishtinës rezultuan pozitivë në testimet për koronavirus.

“FC Prishtina, sipas rekomandimeve të UEFA-s ishte testuar paraprakisht tre dhe katër ditë para ndeshjes më 14 dhe 15 gusht. Të gjitha rezultatet e IKSHPK-së për 41 personat e ekspeditës të klubit kishin dal negativ me raport të plotësuar zyrtar. Sipas rekomandimeve të UEFA-s, testi i ndeshjes duhet bërë 72 orë para fillimit të takimit dhe i njëjti është bërë në ambientet e aeroportit të Gjibraltarit me të mbërri skuadra dje, e hënë 17 gusht. Pas më se 27 orëve, skuadra ka pranuar rezultat e laboratorit të licencuar nga UEFA ‘Synlab’ me që rast kanë dal pozitivë 8 futbollistë. FC Prishtina i kishte në dispozicion 14 futbollistë (pa dy portierët rezervë) dhe plotësonte kushtin e protokollit të UEFA-s që ndeshja mund të zhvillohet me 13+ futbollistë. Por, autoritetet e alarmuara të Gjibraltarit nuk kanë lejuar një gjë të tillë deri sa klubi është i informuar nga delegati i ndeshjes. Delegati i ndeshjes dhe vetë UEFA zyrtare nuk ka marrë asnjë vendim”, thuhet në sqarimin e klubit.

Prishtina tutje ka thënë se gjatë mbrëmjes do të fluturojë për në Kosovë teksa po e pret vendimin e UEFA-s.

“FC Prishtina njofton se të gjitha kërkesat nga UEFA janë përfillë me përpikëri. Konsiderojmë, se sipas protokolleve të kërkuara nga UEFA, ndeshja është dashur të zhvillohet. FC Prishtina i ka bërë të ditur në komunikim direkt delegatit të UEFA-s, ndërsa shumë shpejtë do të informojë edhe zyrtarisht organit më të lartë të futbollit evropian. FC Prishtina do të testojë sërish ekspeditën e saj pas rikthimit në kryeqendër dhe pasi që do të krahasojë rezultatet e testeve do të ngreh zërin deri në instancat më të larta të futbollit evropian”, përfundon reagimi i klubit.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Medalja e dytë për Kosovën, Nora Gjakova fiton të bronztën në Evropian

Nora Gjakova ka vazhduar serinë impresive në kampionatet evropiane. Pasi vjet nuk mori pjesë për shkak të koronavirusit, Nora të premten fitoi medaljen e...

Merret vendimi per kthimin e tifozëve në Seria A

Një hap i vogël drejt normalitetit: nga 1 maji i ardhshëm, në Serinë A do të kthehet publiku në stadiumet që janë në zonën...

Skandal: Prindërit zbulojnë menaxherin e klubit që u dërgonte foto nudo fëmijëve të tyre

Shtatë sportistë të mitur kanë rënë pre e provokimeve të një 30-vjeçari, menaxher i një klubi sportiv, i cili u dërgonte foto...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Evropian

Distria Krasniqi e ka fituar për herë të parë medaljen e artë në Kampionatin Evropian të xhudos. Në Kampionatin që po mbahet në Lisbonë të...

Recent Comments