No menu items!
Ballina Opinione Rëndësia e futbollit në luftën ndaj COVID-19

Rëndësia e futbollit në luftën ndaj COVID-19

Shkruan: Alban Bellopoja

Në sportin më të dashur lojën e futbollit në fjalorin e tij sportiv jo rrallëherë e ndëgjojmë fjalën ‘luftë’.

‘Luftë’ në seancë stërvitore për të arritur qëllimin, ‘luftë’ në ndeshje për të arritur fitorën.

Futbolli dhe aktiviteti psiko-fizik ka rëndësi të madhe për ti shënuar gol dhe gradualisht të
arrihet deri tek fitorja ndaj Covid-19. ‘Lufta’ ndaj kundërshtarit Corona nuk bëhet me pasivitet por me aktivitet fizik dhe psikologjik.

Futbolli është një sport i cili në shumicën e rasteve zhvillohet në ambient të hapur dhe është i hapur për të gjithë pa dallim gjinije/race ndonjëherë dhe moshe,prandaj duhet lejuar ta ‘luftoje’ Coronën.

Aktiviteti fizik dhe sporti më i luajtur dhe i ndjekur në planetin tonë Futbolli ka rëndësi dhe
është domosdoshmëri e nëse vijon në mënyrë të rregullt kthehet në mjet të rëndësishëm për përmirësimin e shëndetit dhe ‘luftën’ tonë të përbashkët.

Sporti në këtë rastë futbolli asesi të ndalohet por të vazhdohet me metodat e ‘luftës’ pa u
rrezikuar.

1.Të zhvillohen senacat stërvitore në grupe
2.Stërvitja të ketë përmbajtje dhe menyra të stërvitjes në distancë
3.Të zhvillohet aktiviteti në ambiente të hapura
4.Stërvitja të jetë më e shkurtër dhe më efektive , gjithmonë sipas grupmoshës përkatëse

Duke parë që Covid-19 ka prekur të gjitha sferat e jetës,shëndeti fizik është më i rëndësishmi në këtë mes sepse një trup i shëndetshëm i bënë ballë të gjitha sëmundjeve
psiko-fizike.

Prandaj,përfitimet shëndetësore që sjellë një sport si futbolli nuk duhej të ndalohen sepse
pasojat do fillojnë prej individit që nga mos aktiviteti fizik do pesojë në aspektin fizik,teknik
dhe psiko-social, duke vazhduar pasojat me punën dhe koordinimin në grupe dhe gjithashtu në aspektin e përgjithshëm si një ekip do të ketë pasoja organizative/financiare dhe të rezultateve sportive për edicionin e ri.

(Autori është trajner i futbollit)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Zemërgjerësia e Neymarit, paguan 142 punëtorë pa punuar

Neymar Junior shkëlqen edhe në luftën kundër Koronavrusit, me pandeminë që po shkatërron planetin dhe po godet fort Brazilin.

Dy gola për katër minuta, mbyllet me spektakël pjesa e parë në sfidën Everton – Tottenham

Pjesa e parë e Everton-Tottenham, ndeshja hapëse e javës së 32-të të Premier Leagues, është mbyllur me rezultatin 1-1.

Presidentja Osmani: Xhudistet tona të arta me medalje e me shpirt, po e ngrisin Republikën tonë lart e më lart!

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka vlerësuar lartë punën e xhudistëve kosovarë në garat ndërkombëtare në veçanti, Distria Krasniqin. Krasniqi, sot fitoi medaljen...

Mundësia e larigimit të Haaland,Dortmund të gatshëm për zëvëndësimin e tij

Ka shumë ankth në shtëpinë e Borussia Dortmund. Erling Braut Haaland, sulmuesi i ri që ka çmendur gjithë Europën, mund të largohet nga klubi verdhezi...

Recent Comments