No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Kalimi në Turqi, shpërblim për sakrificën e Topallit

Kalimi në Turqi, shpërblim për sakrificën e Topallit

Rruga e Jetmir Topallit për të arritur nga Superliga e Kosovës në Superligën e Turqisë nuk ishte e lehtë. Kishte shumë sfida përpara saqë është dashur sakrificë e madhe për ta realizuar ëndrrën.

Udhëtimi i tij i përditshëm thotë se ka qenë nga gati 100 kilometra, kryesisht me autobus, herë me para e herë pa to, shkruan Koha.

Por, ai nuk u ndal së ndjekuri ëndrrën që të enjten mbrëma iu realizua.

Ai u transferua nga Ballkani te skuadra elitare e Turqisë, Malatyaspor, skuadër me të cilën ka nënshkruar kontratë trevjeçare. Kalimi në elitën e futbollit turk vlerësohet e arritur e madhe për Topallin. Është ndër të rrallët futbollistë që nga futbolli kosovar ka bërë hap të madh drejt një lige të vlerësuar, siç është ajo e Turqisë.

Topalli nga mediumet në Turqi është cilësuar si “Muriqi i ri”, duke iu referuar yllit kosovar të skuadrës turke, Fenerbahçe, Vedat Muriqi. Muriqi është shtyllë e sulmit të Kosovës, derisa po kërkohet nga shumë skuadra të mëdha evropiane falë paraqitjeve të mira në vitet e fundit në Turqi.

Karrierë si të Muriqit pret të ketë edhe Topalli.

“Sakrifica ka qenë e madhe, por unë nuk jam dorëzuar. Kam pasur udhëtime të përditshme nga gati 100 kilometra me autobus nga Kaçaniku për në Prishtinë, herë me pare e herë pa pare. Por, unë kam qenë i vendosur dhe i përkushtuar për t’i arritur qëllimet e mia, në mënyrë që ta bëj krenar familjen dhe të gjithë ata që më kanë qëndruar pranë”, ka thënë Topalli të premten, në një intervistë për KOHËN.

Karriera e tij nisi në moshën 12-vjeçare në shkollën e futbollit “New Star”, në vendlindjen e tij, në Kaçanik.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Flet i pari i FFK-së: Asnjë lojtar nuk na ka refuzuar; Kosova i ka vetëm dy uniforma shpirtërore!

Muaji mars është muaji në të cilin Kombëtarja e Kosovës në futboll do t’i zhvillojë tri sfida shumë interesante. “Dardanët” do të ndeshen së...

Ponte Prizreni mposht Golden Yllin dhe bëhet lider

Ponte Prizreni e ka fituar kryendeshjen e javës së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll. Skuadra e drejtuar nga Arbnor Rifati ka fituar në...

Pasi solli në jetë binjaket, rikthehet në top formë prezantuesja e sportit Maki Bajrami

Ajo është një nga gazetaret dhe prezantueset më të njohura të sportit. Maki Bajrami mungoi për një kohë në...

Kapiteni besnik i Trepçës ‘89, “Muli” synon daljen në Evropë

Trepça ‘89 është ndër skuadrat me rezultatet më të mira në stinorin pranveror në Superligën e Kosovës në futboll. Fitorja 2:1 të premten kundër...

Recent Comments