No menu items!
Ballina KRYESORE Sportistëve elitarë dhe klubeve të kualifikuara në Evropë u lejohen stërvitjet

Sportistëve elitarë dhe klubeve të kualifikuara në Evropë u lejohen stërvitjet

Bordi Këshillëdhënës për COVID-19 ka miratuar kërkesën e Komitetit Olimpik të Kosovës që të lejojë stërvitjet për sportistët elitarë që kanë siguruar normë olimpike dhe për ata që kanë gjasa të sigurojnë normën. Po ashtu janë lejuar stërvitjet për klubet që kanë siguruar kualifikimin në garat evropiane.

Bordi Këshillëdhënës për COVID-19, që kryesohet nga mikrobiologu Lul Raka, në mbledhjen e fundit ka miratuar kërkesën e Komitetit Olimpik të Kosovës për të lejuar stërvitjet për sportistët elitarë dhe klubet që kanë siguruar pjesëmarrjen në Evropë.

Me masat e reja të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, janë ndaluar aktivitetet sportive, përjashtim bëjnë vetëm disa nga sportet individuale.

Por KOK-u ka kërkuar të lejohet stërvitja edhe te sportet tjera. Bordi ka miratuar kërkesën. Sportistëve elitarë është rekomanduar testime të rregullta për COVID-19.

“Lejohet stërvitja e sportistëve të përzgjedhur elitarë (6 nga ta janë me normë olimpike) dhe sportistëve që kanë gjasa reale për të siguruar normën olimpike. Stërvitjet organizohen nën masë të zbatimit të protokollit të MSH-së për parandalimin e COVID-19. Për mbarëvajtjen, përgjegjësinë e mbartin federatat, klubet dhe vet sportistët. Sportet e kësaj kategorie elitare që lejohen për stërvitje janë: xhudo, mundja, karate, boks, atletika dhe noti. Këshillohen garuesit që të kryejnë testime të rregullta. Lejohet stërvitja e klubeve të kualifikuara në Evropë si futbolli, futsalli, hendbolli, volejbolli. Sportet individuale janë lejuar me vendimin e fundit të Qeverisë. KOK-u ka sjellë listën e detajuar të këtyre sporteve”, thuhet nga Bordi Këshillëdhënës për COVID-19.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Gazetari spanjoll zbulon detajin që e çon Messin te PSG

Shumë fjalë rreth Leo Messit. Ylli i Barcelonës del lojtar i lirë më 30 qershor dhe shanset që të qëndrojë në La Liga herë...

Pirlo: Interi vetëm pikë ka më shumë se Juventusi! Spezia? Ishim të lodhur

Juventusi fitoi dje kundër Spezia me rezultatin 3-0 dhe në pamje të parë mund të duket një fitore e lehtë, por nuk...

Flet Aro Muriq: Nuk jam ndjerë mirë për 11 golat e pësuar, është mirë të mësoj disa gjëra

Pas një kohe me skuadra që nuk i ofronin minutazh të rregullt, Arijanet Muriq e ka gjetur veten te skuadra elitare holandeze, Willem II. Portieri...

Ahmeti flet për përballjen e nxehtë me Prishtinën: Edhe një pikë nuk është keq!

Stinori pranverorë në Superligën e Kosovës në futboll po duket shumë më i nxehtë sesa është parashikuar. Lufta si për titull ashtu edhe për ekzistencë...

Recent Comments