No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Van Basten: De Ligt nuk është rritur fare te Juventusi

Van Basten: De Ligt nuk është rritur fare te Juventusi

Matthijs De Ligt u shpall kampion i Serisë A në përfundim të sezonit të tij të parë në elitën e futbollit italian. Pas një nisjeje të vështirë, mbrojtësi i ri holandez e mori veten dhe i bindi të gjithë, duke merituar lëvdat për paraqitjet e tij në qendër të mbrojtjes. Në fakt, thuajse të gjithë, sepse ka edhe nga ata zëra të rëndësishëm, si bashkëkombësi i tij, Marco van Basten, që e “ngelin në klasë” 20-vjeçarin.

“Nuk është rritur krahasuar me atë që ishte kur luante tek Ajaxi. Ishte i pafat që nuk kishte Chiellinin në krah. Do të kishte mësuar më shumë te Barcelona apo Manchester City.”

Ish-trajneri holandez, fitues i “Topit të Artë” kur luajti me Milanin, skepticizmin e tij e shpjegon me zgjedhjen e de Matthijs De Ligt për të luajtur në Serinë A.

“Nuk mendoj se është përmirësuar shumë nga sezoni i kaluar. Bonucci është lojtar shumë i mirë, por nuk udhëheq shokët e skuadrës. Tek City, Reali apo Barcelona mendoj se do të kishte mësuar më shumë. Seria A është më e dobët sesa La Liga apo Premier League.”

Për ta sqaruar konceptin e tij, merr një shembull:

“Te Sampdo luajnë Chabot e Thorsby, dy lojtarë që nuk kanë spikatur as në Eredivisie”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Tovërlani: Dikujt matematikat në fund të sezonit nuk kanë me i dalë

Trajneri i mirënjohur, Afrim Tovërlani, ka komentuar ndeshjet mes Llapit dhe Dritës si dhe Drenicës ndaj Prishtinës. Tovërlani tha...

Batatina: Kastriot Rexha e bëri diferencën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka vlerësuar paraqitjen e skuadrës në pjesën e parë të ndeshjes ndaj Dritës. Llapi...

Nuhiu: Në pjesën e dytë shfrytëzuam lodhjen e Llapit

Trajneri i Dritës, Ardian Nuihu është shprehur i kënaqur me fitoren e skuadrës së tij ndaj Llapit. Trajneri nga...

Kosova fiton edhe miqësoren e dytë ndaj Maqedonisë së Veriut

Edhe në ndeshjen e dytë miqësore vashat e Kombëtares së Kosovës kanë arritur fitore në duel me Kombëtaren e Maqedonisë së Veriut,...

Recent Comments