No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Ademi: Superliga me 10 ekipe do ta rrisë cilësinë

Ademi: Superliga me 10 ekipe do ta rrisë cilësinë

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi pret Superliga me 10 ekipe dhe formati garues me sistem të katërfishtë me 36 xhiro do ta bëjë elitën e futbollit kosovar edhe më cilësore. Madje, ai shpreson se shumë shpejt Kosova të përfaqësohet me katër ekipe në garat evropiane, pasi sivjet për herë të parë daljen në Evropë do ta shijojnë tri klube.

“Tani jemi në format të njëjtë garues me pjesën tjetër të Ballkanit. Superliga me 10 ekipe mendojmë se do të krijojë cilësi por edhe ekonomi më të mirë për klube dhe ligë. Natyrisht se nuk ka qenë e lehtë të ndërmerret ky hap, sepse për një edicion të largohen katër ekipe nga elita nuk është diçka e lehtë, por kjo ka ardhur në marrëveshje me klubet dhe me UEFA-n. Shtetet përreth e kanë një format të tillë dhe ka rezultuar i suksesshëm”, ka thënë Ademi në një intervistë për RTK, raporton Futbolli.info.

“Tani me 10 ekipe e kemi një mundësi të artë që me formimin e Konferencë Ligës nga UEFA, ta kemi edhe ekipin e katërt që do të dalë në Evropë dhe kjo do të ishte diçka e jashtëzakonshme sepse do të kishim 40 përqind të Superligës që do të përfaqësohej në garat evropiane”, ka shtuar Ademi.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Ademi e Salihu takojnë trajnerin gjerman

Presidenti Agim Ademi dhe sekretari i përgjithshëm Eroll Salihu kanë zhvilluar sot takim me përzgjedhësin e Kombëtares U21, Michael Nees. Gjatë këtij takimi u...

Ndërron jetë legjenda e futbollit kroat

Ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare legjenda e futbollit kroat, Zlatko Kranjçar- “Cico” Kranjëar ka ndërruar jetë në mëngjesin e sotëm në spitalin e Merkurit,...

E thotë agjenti i lojtarit; Mendy është Mbappe i mbrojtjes

Mbrojtësi i Real Madrid, Ferland Mendy, ishte heroi i madrilenëve në duelin kundër Atalantës në Champions League. Francezi shënoi golin e fitores në Bergamo...

Pioli: Milani nuk hidhet poshtë për dy ndeshje

Milani fitoi kundër Romës dhe tani numëron 8 pikë më shumë se verdhekuqtë. Synimi është që në fund të sezonit kuqezinjtë të jenë në...

Recent Comments