No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Ferguson: Më paguanin për të fituar, duhej të isha i pamëshirshëm

Ferguson: Më paguanin për të fituar, duhej të isha i pamëshirshëm

Pak trajnerë kanë një koleksion trofesh si ajo e Sir Alex Ferguson. Që ishte një personazh i jashtëzakonshëm, këtë e dinë të gjithë, por një nga fjalimet e tij para skuadrës, i publikuar nga Sportbible, nuk ka çmim.

“Disa nga këto pasime janë një mut. Bëjini më të pastër! Prekeni mirë topin! Luani me një prekje”. Këto dhe të tjera janë këshillat e Ferguson në fjalimin e mbajtur para lojtarëve të tij pas një pjese të parë të një ndeshjeje.

Përveç fjalëve, ajo që bën përshtypje është edhe toni me të cilat Ferguson i thotë ato. Duket zëri i një babai që është i shqetësuar sepse fëmijët e tij nuk arrijnë të bëjnë diçka që për atë është elementare.

Dhe kjo përshtypje konfirmohet në fytyrat e lojtarëve që kanë një shprehje të përzier mes përqendrimit dhe keqardhjes. Megjithatë, fjalimi i Ferguson vazhdon edhe pasi vjen momenti për t’u kthyer në fushë. “Mos u demoralizoni, as mos u mundoni, dreqin!”.

Ish-trajneri ka pranuar në të kaluarën se ka qenë i pamëshirshëm, ose më mirë se duhej të ishte. “Më paguanin për të fituar, ajo ishte detyra ime dhe për këtë arsye kam qenë i pamëshirshëm. Nuk e mohoj”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Dukagjini fiton derbin javës, ja rezultatet e Ligës së Parë

Dukagjini ka triumfuar në derbin e xhiros së 17-të në Ligën e Parë, derisa ka mposhtur në shtëpi skuadrën e Istogut me...

Prishtina vazhdon serinë e fitoreve, Arbëria merr një pikë në Gjilan

Skuadra e Prishtinës e ka vazhduar superformën e saj, duke e shijuar fitoren e shtatë radhazi. Në kuadër të javës së 23-të...

Zidane nuk e do në ekip, Reali vendos çmimin e Gareth Bale!

Gareth Bale dhe Zinedine Zidane kanë një marrëdhënie aspak të mirë dhe diçka të tillë e konfirmojnë së fundmi edhe mediat spanjolle. Këto të...

De Bruyne rrëfen pikën më të ulët në karrierë: Këtë gjë nuk prisja kurrë!

Kevin De Bruyne ka dhënë një rrëfim të gjatë së fundmi në një intervistë për një nga mediat angleze dhe...

Recent Comments