No menu items!
Ballina SPORTE TJERA Wimbledon u anullua, organizatorët japin 10 milionë stërlina premio për tenistët

Wimbledon u anullua, organizatorët japin 10 milionë stërlina premio për tenistët

Grand slam i Wimbledon këtë vit nuk do të zhvillohet për shkak të koronavirus. Kjo është hera e parë që prej vitit 1945 që në Londër nuk zhvillohet turneu më i rëndësishëm i fushave me bar në tenis, një nga eventet më të rëndësishme të këtij sporti.

Pavarësisht kësaj, organizatorët e turneut londinez kanë marrë vendimin që të paguajnë me 10 milionë stërlina 620 tenistë, të cilët nuk patën mundësi të luajnë në këtë edicion. Kjo shumë do të ndahet për tenistët më në nevojë, ata që mund të ishin në raundin e parë.

Ndihmë financiare do të përfitojnë edhe tenistët paraplegjikë, që luajnë në këtë turne çdo vit. “Ne e dimë që këta muaj kanë qenë të vështirë për sportin tonë dhe jemi të shqetësuar për këta njerëz”, tha Richard Lewis, shefi i Wimbledon.

“Shumë tenistë kanë probleme financiare në këtë periudhë, ndaj ne vendosëm t’u shpërndajmë atyre një shumë parash, në bazë të renditjes së tyre”, tha Lewis.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Nga gara për titullin kampion, deri te ndeshjet e Kombëtares, flet Armend Thaqi

Ballkani ka filluar të marrë frymë më lehtë pas fitores së fundit në vikend ndaj Drenicës në shtëpi. Skuadrën e Bledi Shkëmbit e pret...

Sa më shumë që forcohet gara, aq më shumë rriten akuzat ndaj arbitrave

Arbitrat e futbollit në Kosovë janë në qendër të vëmendjes në fillim të stinorit pranveror, por jo për të mirë. Pas çdo xhiroje akuzat...

FFK mbajti trajnimin e parë online për sistemin VAR

Ekipi i projektit VAR në FFK është duke punuar me intensitet në procesin e implementimit të tij. Puna në këtë projekt ka...

Avni Nuha rizgjidhet kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës

Në Kuvendin e Punës dhe Zgjedhor të mbajtur nga Federata e Çiklizmit e Kosovës, delegatët ia kanë besuar edhe një mandat tjetër...

Recent Comments