No menu items!
Ballina SPORTE TJERA Federata kujton udhëtimin historik: Në Spanjën që s’na njeh gjetëm flamurin dhe...

Federata kujton udhëtimin historik: Në Spanjën që s’na njeh gjetëm flamurin dhe himnin tonë

Federata e Hendbollit e Kosovës e ka kujtuar udhëtimin historik në Spanjë, kur Kombëtarja U-21 u bë e para përfaqësuese e Kosovës që arrin të kualifikohet në një Kampionat Botëror.

Kombëtarja e Kosovës U21 në hendboll shkroi historinë në korrik të vitit të kaluar, duke u bërë Kombëtarja e parë e Kosovës që arrin të kualifikohet në një Kampionat Botëror.

“Dardanët” fituan ndaj Taipeit Kinez me rezultat 30:26 në finalen e IHF Intercontinental për të siguruar kualifikimin në Botëror. Që nga fillimi kosovarët kishin qenë në epërsi, e madje epërsia në një moment kishtar arritur deri në tetë gola.

Kampionati Botëror 2019 u mbajt në Spanjë në korrik të vitit 2019 dhe sot Federata e Hendbollit e ka kujtuar atë udhëtim historik, duke shkruar se si në Spanjën që s’e njeh pavarësinë e Kosovës ata e gjetëm flamurit dhe himnin e Kosovës.

 “Një vit më parë udhëtuam për në Spanjë. Si shumë herë deri më tani me mision për të shkruar histori – për t’u bërë të parët nga Kosova në sportet ekipore që garuam në ngjarjen kryesore, kampionat botëror”, shkruhet në deklaratën e lëshuar nga Federata e Hendbollit.

“Në Spanjën që nuk na njeh, gjetëm flamurin e Kosovës, dëgjuam himnin tonë. Shtetin e përfaqësuam me dinjitet në botërorin e juniorëve, përkrah superfuqive të sportit”.

“Këtë, si zakonisht, e bëri të mundur hendbolli, djemtë tanë, federata jonë. Spanja ishte vetëm një stacion në rrugëtimin tonë për nivel gjithnjë e më lartë”.

“Nuk ka gjasa të ndalemi, ndonëse kjo mund t’i pengojë dikujt…”

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Prishtina vazhdon serinë e fitoreve, Arbëria merr një pikë në Gjilan

Skuadra e Prishtinës e ka vazhduar superformën e saj, duke e shijuar fitoren e shtatë radhazi. Në kuadër të javës së 23-të...

Zidane nuk e do në ekip, Reali vendos çmimin e Gareth Bale!

Gareth Bale dhe Zinedine Zidane kanë një marrëdhënie aspak të mirë dhe diçka të tillë e konfirmojnë së fundmi edhe mediat spanjolle. Këto të...

De Bruyne rrëfen pikën më të ulët në karrierë: Këtë gjë nuk prisja kurrë!

Kevin De Bruyne ka dhënë një rrëfim të gjatë së fundmi në një intervistë për një nga mediat angleze dhe...

Ibrahimovic do të luajë kundër Kosovës

Sipas mediave lokale suedeze, ylli i Milanit, Zlatan Ibrahimovic, pritet të rikthehet në Kombëtare cka do të thotë se në fund të...

Recent Comments