No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR SALAH FUTET NË HISTORINË E PREMIER LEAGUES

SALAH FUTET NË HISTORINË E PREMIER LEAGUES

Çështja e titullit kampion është mbyllur, Liverpool ia doli të rikthente trofeun e madh të futbollit anglez në “Anfield” pas 30 vitesh dhe tani po tenton të arrijë kuotën e 100 pikëve për këtë sezon. Ekipi i Jurgen Klopp mposhti 2-0 Aston Villa ditën e diel, duke siguruar fitoren e 29-të në Premier League.

89 pikë numërojnë “The Reds”, 23 më shumë se City i vendit të dytë dhe pesë javë kanë mbetur deri në fund të sezonit. Momo Salah nuk shënoi në duelin e fundit, por dhuroi asistin te goli i dytë, që u realizua nga talenti Curtis Jones (gjeti golin e parë në Premier).

Ylli egjiptian është pjesë e Liverpool prej vitit 2017 dhe ka shënuar 73 gola në kampionat. Me asistin e djeshëm u ngjit në kuotën e 27 asisteve të dhuruara për shokët e skuadrës. Në total janë 100 gola+asiste, në vetëm 116 ndeshje.

Një rekord për sulmuesin, i cili është kthyer në lojtarin e huaj më të mirë që arrin këtë shifër në elitën e futbollit ishullor. Më mirë se 28-vjeçari ka bërë vetëm Alan Shearer, i cili ka arritur shifrën 100 gola+asiste në vetëm 100 përballje të luajtura.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Klopp do të largohet nga Liverpool, kjo është oferta që e josh!

Kohës së Jurgen Klopp në krye të Liverpoolit duket se po i vjen fundi. Kjo është ajo që bëjnë me dije mediat angleze, sipas...

Superliga vazhdon sot me dy ndeshje, derbi zhvillohet në Podujevë

Sot do të zhvillohen dy ndeshjet e radhës në kuadër të javës së 22-të në Superligën e Kosovës në futboll. Kampioni në fuqi, Drita, pritet...

Bayern blindon talentin, arrin akordin për rinovimin e kontratës

Para pak ditësh Gjermania mundi të bindë Jamal Musiala të bashkohet me kombëtaren e “Panzerave” dhe jo të Anglisë. Mbrëmjen e djeshme ka pasur...

A i paska FFK-ja dy Agim Adema? Derisa presidenti po zhvillon takime në Gjermani, kush është Agimi tjetër që po “rrahet” korridoreve të FFK-së?

Dikush po rrenë, po rrenë aq dobët e aq paskrupullt, saqë demantohet tepër lehtë, tepër thjeshtë, por, cila është arsyeja?Gjatë ditë së sotme, në...

Recent Comments