No menu items!
Ballina LIGAT E TJERA SERIE A DE LAURENTIIS REALIZON BLERJEN MË TË SHTRENJTË NË HISTORINË E NAPOLIT

DE LAURENTIIS REALIZON BLERJEN MË TË SHTRENJTË NË HISTORINË E NAPOLIT

Sulmuesi nigerian Victor Osimhen është blerja e parë e verës për skuadrën e Napolit dhe njëkohësisht më e shtrenjta në histori, pasi për kartonin e tij Aurelio De Laurentiis ka shpenzuar plot 50 milionë euro.

Osimhen ka mbërritur sot në Napoli, ku është pritur nga vetë Genaro Gattuso, pasi ishte pikërisht tekniku kalabrez që e telefonoi personalisht për ta bindur të pranojë transferimin, gjatë kohës së ndërprerjes së futbollit për shkak të pandemisë.

Aktualisht sulmuesi 22-vjeçar është duke kryer vizitat mjekësore dhe më pas do të hedhë firmën mbi një kontratë 5-vjeçare, ku do të përfitojë 2.5 milionë euro në sezon, shifër kjo ndjeshëm më e lartë sesa fitonte te Lille.

Victor Osimhen spikati këtë sezon me fanellën e francezëve të Lille, ku në 27 ndeshje arriti të shënojë 13 gola, duke tërhequr vëmendjen e shumë klubeve europiane, por ka qenë pikërisht ndërhyrja personale e Gattusos, që e ka bindur të transferohet në Napoli.

Sulmuesi 22-vjeçar shquhet për cilësitë teknike dhe forcën e madhe fizike, ndërsa trajneri i Nigerisë Gernot Rohr e ka krahasuar me Didier Drogba për nga aftësitë që disponon dhe mënyra e lojës.

Kujtojmë që deri tani blerja më e shtrenjtë e Napolit, ka qenë meksikani Hirving Lozano, për të cilin u paguan 42 milionë euro një vit më parë për ta marrë nga PSV Eind’hoven, ndërsa tani në krye të listës kalon nigeriani Osimhen.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Del Piero: Lënia në stol e Ronaldos, veprim i zgjuar nga Pirlo

Alessandro Del Piero pranon se Juventusi e befasoi me lojën kundër Lazio. Ish-kapiteni bardhezi shton se lënia në stol e Cristiano Ronaldos ishte një...

Zidane: Nuk përfshihem në punët e gjyqtarëve!

Zinedine Zidane mbajti gjuhën, kur fliste për lojën e diskutueshme dhe, si gjithmonë, ndoqi politikën e tij për të mos folur për arbitrat. Polemikat për...

Batatina me propozim interesant për derbin gjilanas

Kryendeshja e javës së 24-t në Superligën e Kosovës në futboll sjell derbin gjilanas mes Dritës dhe Gjilanit. Ndonëse objektivat i kanë të ndryshme, prapë...

Ramadani: Mentaliteti është ajo që ka ndryshuar Prishtinën

Prishtina është skuadra më në formë në stinorin pranveror në kuadër të elitës së futbollit kosovar. Skuadra kryeqytetase e ka nisur mbarë pranverën në futbollin...

Recent Comments