No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR MEDIUMI KROAT ME LËVDATA PËR LIRIM KASTRATIN

MEDIUMI KROAT ME LËVDATA PËR LIRIM KASTRATIN

Diku kah mesi i pjesës së parë, kur Istria ishte duke e kontrolluar topin dhe po provonte ta organizonte sulmin, në një moment kamera kapi Slavko Blagojevicin duke pasuar qetësisht topin përpara, duke shikuar mbi supin e tij të majtë, duke u tërhequr disa hapa mbrapa dhe duke shikuar sërish mbi sup, derisa sulmi vazhdoi në një pjesë tërësisht tjetër.

Në atë moment, Blagojevici e kërkoi Lirim Kastratin.

Ai e kreu punën e tij, kontrolloi topin dhe vendosi – me apo pa vetëdije, nuk ka rëndësi – ta përqendrohej te Kastrati në vend se ta vazhdonte sulmin, edhe pse Istria ishte në nxitim dhe kishte posedimin e topit.

Një sjellje e tillë mund të quhet “Efekti Kastrati” sepse është një veprim që të gjitha skuadrat e ligës e kanë përjetuar nga anësori i Lokomotivës, shkruan mediumi kroat “Telesport.telegram.hr”.

Ky njeri, thjesht është shumë i shpejtë. Kastrati ka një fizik të shkëlqyeshëm dhe është një kërcënim i hapur për mbrojtësit. Edhe kur e keni tipin, ju duhet të përqendroheni ku është Kastrati sepse nëse e humbni, ai ka aftësinë për të të shfytyruar në pak sekonda si askush tjetër në ligë.

Pas së gjithash, Lokomotiva vetë është duke u adaptuar me Kastratin. Statistikat konfirmojnë atë që është e qartë për sutë pas vetëm disa minutash lojë.

Sipas të dhënave në “InStat’s”, Lokomotiva pati 17 tentativa ndaj Istrias në të majtë të sulmit dhe 31 sulme direkte në të djathtë.

Në xhiron e fundit kundër Hajdukut, bëri 22 sulme në të majtë dhe 51 në të djathtë.

Arsyeja e kësaj qëndron te profili i lojës së Kastratit. Kur ai erdhi në Kroaci, ai nuk kishte përvojë në futbollin senior dhe ishte një anësor njëdimensional me një karakteristikë elitare.

Sidoqoftë, Kastrati është zhvilluar.

Në një periudhë të shkurtër, ai ka shtuar në arsenalin e tij të aftësive edhe një seri aftësish si vrapimi në zonat e lira, driblimin e paparashikueshëm kur e merr topin dhe pasimin, që e bën atë një faktor të rëndësishëm në fazën e sulmit.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shokohet Serbia: Futbollisti i njohur refuzon të luajë për Serbinë zgjedh një kombëtare tjetër

“Çfarë tronditje! Uros Djurdjevic, sulmuesi i Sporting Gijon dhe një ish-anëtar i ekipeve kombëtare të juniorëve të Serbisë, do të luajë për...

FC Prishtina fiton për herë të dytë turneun “Adem Jashari” 

FC Prishtina e ka fituar për herë të dytë trofeun e turneut tradicional në futsall “Adem Jashari”. Në ndeshjen finale të edicionit të 12-të...

FFK me projekt të ri për futbollin e femrave, subvencionohen lojtaret dhe trajnerët

Sot në ambientet e FFK-së është mbajtur një takim me përfaqësuesit e klubeve të femrave të Ligës së Parë dhe Ligës U16....

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Recent Comments