No menu items!
Ballina SPORTE TJERA BESA VAZHDON DOMINIMIN, VASHAT E FERIZAJT KAMPIONE NË EDICIONIN E TYRE TË...

BESA VAZHDON DOMINIMIN, VASHAT E FERIZAJT KAMPIONE NË EDICIONIN E TYRE TË PARË

Të martën ka përfunduar edicioni në Superligën e Kosovës në hendboll në të dy konkurrencat.

Derisa te meshkujt Besa Famgas ka vazhduar dominimin e plotë, te femrat Ferizaj ka fituar titullin e kampionit në edicionin debutues në Superligë.

Hendbolli ka dhënë kampionët e parë në rrethana të reja, në pandemi.

Besa e Pejës ka përfunduar me të gjitha fitore edicionin 2019\2020 në Superligën e Kosovës në konkurrencë të meshkujve. Të martën në Pallatin e Rinisë dhe Sportit fitoi ndaj Prishtinës me shifrat 29:25. Prishtinën e kishte mposhtur edhe të shtunën në Pejë me rezultatin 38:26. Me dy fitore në serinë finale të plejofit, Besa Famgas e ka fituar titullin e kampionit, të shtatin rresht.

Y. Muqolli e D. Tahirukaj realizuan nga shtatë gola për Besën të martën. Epërsia e saj asnjëherë nuk është vënë në dyshim, njëjtë si titulli i kampionit. Cilësia dhe organizimi te Besa ka qenë në nivel dukshëm më të lartë se te skuadrat tjera.

Besa Famgas tani në fundjavë synon të fitojë edhe Kupën e Kosovës, që e kishte humbur vitin e kaluar nga Kastrioti i Ferizajt.

Ndërkohë te hendbollistet, Kosova ka kampion të ri. Kampioni i edicionit të kaluar, Istogu, ka humbur finalen nga Ferizaj, skuadër e re kjo që për herë të parë garon në Superligë.

Ferizaj të martën pësoi nga Istogu me një gol dallim, 27:26, por titullin e siguroi falë fitores së thellë në ndeshjen e parë. Të shtunën në Ferizaj skuadra vendase kishte fituar ndaj Istogut me shifrat 34:29. Edhe të martën Ferizaj ishte deri në fund në epërsi.

Portierja E. Rogova është shquar te Ferizaj, që ka lojtare me përvojë në përbërje. Istogut nuk i kanë kryer punë lojtaret e huaja dhe fakti se luajti ndeshjen e dytë në shtëpi.

Istogu ka edhe një rast të shpëtojë edicionin – në turneun final të kupës që luhet në fundjavë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Nga gara për titullin kampion, deri te ndeshjet e Kombëtares, flet Armend Thaqi

Ballkani ka filluar të marrë frymë më lehtë pas fitores së fundit në vikend ndaj Drenicës në shtëpi. Skuadrën e Bledi Shkëmbit e pret...

Sa më shumë që forcohet gara, aq më shumë rriten akuzat ndaj arbitrave

Arbitrat e futbollit në Kosovë janë në qendër të vëmendjes në fillim të stinorit pranveror, por jo për të mirë. Pas çdo xhiroje akuzat...

FFK mbajti trajnimin e parë online për sistemin VAR

Ekipi i projektit VAR në FFK është duke punuar me intensitet në procesin e implementimit të tij. Puna në këtë projekt ka...

Avni Nuha rizgjidhet kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës

Në Kuvendin e Punës dhe Zgjedhor të mbajtur nga Federata e Çiklizmit e Kosovës, delegatët ia kanë besuar edhe një mandat tjetër...

Recent Comments