No menu items!
Ballina SPORTE TJERA DY VJET PA GAZMEND SINANIN, FBK-JA E KUJTON SI SHEMBULL PËR TË...

DY VJET PA GAZMEND SINANIN, FBK-JA E KUJTON SI SHEMBULL PËR TË GJITHË

Në dyvjetorin e vdekjes së Gazmend Sinanit, Federata e Basketbollit e Kosovës e ka kujtuar atë si shembull për të gjithë dhe si njërin ndër basketbollistët më të mirë të gjeneratës së vet.

Më 23 qershor të vitit 2018, basketbollisti i njohur Gazmend Sinani – i cili ishte pjesë e Kombëtares së Kosovës që nga pranimi i FBK-së në FIBA – ndërroi jetë në një aksident komunikacioni.

Sinani, i cili vdiq në moshën 27-vjeçare, e kishte filluar karrierën me grupmoshat e Prishtinës, ndërsa kishte vazhduar më tutje në Turqi, ku ishte pjesë e akademisë së Fenerbahçes dhe kombëtareve turke të grupmoshave të reja.

Në dyvjetorin e vdekjes së tij, FBK-ja e ka kujtuan Sinanin si një basketbollist dhe person të shkëlqyer dhe të dashur për të gjithë.

“Dhimbja është e madhe për Sinanin, një basketbollist dhe person i shkëlqyer dhe i dashur nga të gjithë. Gazi ishte shembull për të gjithë dhe kujtimi për të nuk do të harrohet asnjëherë”, thuhet në letrën e publikuar nga FBK-ja.

“Me humbjen e tij, Kosova ka humbur një prej basketbollistëve më të mirë të gjeneratës, derisa kombëtarja ka humbur njërin prej basketbollistëve më të vlefshëm dhe më luftarak”.

Fanella e tij me numër 15 është pensionuar te Kosova dhe përveç Sinanit nuk do ta bartë askush më.

Në Kosovë ka luajtur për Prishtinën, Bashkimin e Rahovecin, kurse në klube të ndryshme turke është paraqitur disa sezone. Më 2017/18 luajti në ligën elite në Angli.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Tovërlani nuk dëshiron t’i komentojë rezultatet e “Niklit”: Zyrtarët e klubit e dinë më mirë se çka po ndodh

Feronikeli sot ka pësuar një humbje të rëndë duke u mposhtur në fushën e vetë nga rivali lokal Drenica me rezultat 1:3.

Duro ankohet sërish në referim

Drenica ka triumfuar në derbin drenicak ndaj Feronikelit me rezultat 1:3. Kreshnik Uka realizoi dy gola për mysafirët, kurse Frashëri shënoi një tjetër për...

Drenica gjunjëzon “Niklin”, Arbëria bindëse ndaj Besës

Skuadra e Drenicës ka shënuar fitore shumë të rëndësishme në garën për mbijetesë në elitë, duke e mundur Feronikelin në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në...

Po shkëlqen me West Ham, Lindgard kërkohet nga Leicester!

Jesee Lingard ishte një nga lojtarët më të kritikuar te Manchester United nga tifozët por huazimi i tij te West Ham tregoi...

Recent Comments